Emine Bulut'u öldüren eski eşi hakim karşısında

Emine Bulut'u öldüren eski eşi hakim karşısında

18 Ağustos'ta Kırıkkale kent merkezinde lokantada meydana gelen olayda Emine Bulut'un, Makine ve Kimya Endüstrisi'nde güvenlik görevlisi olan ve 6 yıl önce boşandığı Fedai Varan tarafından, kızı F.B.V.'nin gözü önünde bıçaklanması sonucu hayatını kaybetmesi ve yaralı halde kafeden çıkarılırken, "ölmek istemiyorum" diye feryat ederken çekilen görüntüsü infiale yol açmıştı. Olayın ardından kaçan Fedai Varan, polis tarafından yakalanıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

KADINLAR, ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANDI

Fedai Varan'ın, "canavarca hisle tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanmasına bugün başlandı. Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma öncesinde, kadın meclisleri, kadın cinayetleri platformu ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, adliye önünde bir araya geldi. "Ölmek istemiyorum" yazılı pankart açan kadınlar, çeşitli sloganlarla kadın cinayetlerine tepki gösterdi. 

'EMİNE BULUT İÇİN ADALET İSTİYORUZ'

Kadın Cinayetleri Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, kadınların öldürülmeye devam edildiğini söyleyerek, "10 yıldır 'kadın cinayetlerini durduracağız' diyoruz. Sokak sokak anlatıyoruz. Sesimizin ulaşmadığı yer kalmadı. Fakat neden hâlâ kadınlar öldürülmeye devam ediyor? Kadın cinayetlerini durdurmak mümkün. Emine Bulut kardeşimiz son nefesinde 'ölmek istemiyorum' dedi. Türkiye'deki bütün kadınlar her an ölüm tehdidiyle yaşıyorlar. Bir insan, en temel hak olan yaşama hakkından mahrum edilerek erkekler tarafından öldürülüyor. Kendi kararlarını vermek istedikleri için öldürülüyorlar. Kadınlar mutlu değilse mutlu olmak istiyor. Şiddet görüyorsa şiddetten uzak bir hayat inşa etmek istiyor. Kendi kararını veren kadınların yanındayız. Biz kadınlar yaşamak istiyoruz, artık ölmek istemiyoruz. Bugün Emine Bulut ve bütün kadınlar için adalet istiyoruz. Katiller sırf kravat taktıkları için indirim alamasın, toprağın altında olan kadınlarla ilgili ileri geri konuşup, indirim almaya çalışmasınlar, haksız tahrik indirimi, pişmanlık indirimi almasınlar diye buradayız." dedi.  

Açıklamaların ardından kalabalık, duruşmayı takip etmek için adliye binasına girdi. Emine Bulut'u öldüren sanık Fedai Varan, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşma salonuna getirildi. Cinayete tanık olan küçük kız F.B.V. ise duruşmaya katılmadı. Duruşmayı takip etmek için gelen çok sayıda kişi, salonda yer kalmayınca dışarıda kaldı.