Çocuklarınız eşyalarını sıklıkla kaybediyorsa, alabileceğiniz önlemler burada

Çocuklarınız eşyalarını sıklıkla kaybediyorsa, alabileceğiniz önlemler burada

Henüz 20'li yaşlarına gelmemiş çocukları olan ebeveynlerin en büyük şikâyetlerinden biri, çocuklarının eşyalarını sıklıkla kaybetmeleri oluyor. Özellikle okul çağındaki çocukların birçok eşyalarını okulda kaybetmelerinden mustarip aileler, onlardaki dikkat dağınıklığının önüne geçmek için bazı yöntemler kullanabilirler. Bu yöntemleri Cheryl Maquire derledi.

İkizlerimin lisesinde yaptığım bir toplantıda kaybolan ve biriken eşyalardan oluşan bir su şişesi, tişört, ceket, öğle yemeği çantası ve daha fazlasından oluşan bir dağla karşılaştım. Aileler her yıl çocuklarını yeni okul kıyafetleri ve çeşitli eşyalar ile okula hazırlıyorlar. Peki, çocuklarımızın tüm o eşyaları okuldan eve kaybetmeden getirmelerini sağlamak için neler yapabiliriz?

Gelişimsel Pediatri uzmanı Dr. Mark Bertin, eğitimciler ve ebeveynlerin, insan beynindeki yürütme işlevine ilişkin alanların 20'li yaşların ortalarına kadar olgunlaşmadığını anlamlarının oldukça önemli olduğuna işaret ediyor.

Yetişkinler, lise öğrencilerinden, planlama, organizasyon ve hafıza gibi yönetici işleyiş becerileri gerektiren belirli bir sorumluluk düzeyi göstermelerini bekler ancak bu çağdaki çocukların çoğu için bunları eksiksiz yapmak gelişimsel olarak zor olabilir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan gençler, yönetsel işlevlerde sorun yaşama eğilimindedir ancak uzmanlar, bazı stratejiler kullanılarak bu gençlerin bir şeyleri kaybetmelerinin önüne geçilebileceğini söylüyor.

Yürütücü işlevin erken çocukluk döneminde başlayan ve zamanla değişen dil gibi gelişimsel bir yol olduğunu vurgulayan Dr. Bertin, "Beynin yaşamı idare etmekle ilgisi olan kısmı, en son olgunlaşan kısımdır. Gençlerin, işleri tamamen kendi başlarına halletmeleri gerektiğine dair bir algı var ancak bazen yetişkinler, gençlerin bu beceriyi öğrenmelerine yardım etmeleri gerekir." diyor.

KENDİ SİSTEMLERİNİ OLUŞTURMALARINA MÜSAADE EDİN

Bir planı uygulamaya koymadan önce, çocuğunuzun da bu plana dâhil olmayı istemesi gerekir; aksi takdirde herhangi bir çözüm etkili olmaz.

Acton, Mass.'te profesyonel bir organizatör olan Susan C. Pinsky, "Gençler kendi sistemlerini oluşturduklarında, o zaman bu sisteme yatırım yaparlar ve bunu kullanmaları da daha olasıdır." sözleriyle, ebeveynlere, gençlerin kendi rutinlerini oluşturmaları konusunda onlara bir şans vermelerini ve ancak tekrar eden bir sorun varsa müdahale etmelerini önererek, "Bununla uğraşmadan bir rutin güçlendirmek istiyorsanız, hâlâ ödül programlarını kullanabilirsiniz." ifadelerini kullanıyor.

DİKKAT EDİN

Güney Carolina'daki Memory Matters'ın Genel Müdür Yardımcısı Krystal L. Culler, "Gençlerin dikkat etmesi gerekiyor. Bu, kulağa basitmiş gibi gelebilir ancak hafıza ile ilgili atılması gereken ilk adımdır. Bir nesneyi nereye yerleştirdiğinize dikkat etmiyorsanız, beyniniz hafızanızda saklamak için bu bilgileri işlemez." sözlerini kullanıyor.

Araştırmalar, dikkat etmenin bir yolunun çoklu görev yapmaktan kaçınmak olduğunu gösteriyor. Beyinlerimiz aynı anda iki veya daha fazla işi yapabilecek durumda değildir.

California Üniversitesi'nin Zihin ve Beyin Merkezi'nde Profesör olan Simona Ghetti de konuyla ilgili olarak, "Aklımız başka bir şeyi düşünmekle meşgulken hataların ortaya çıkması daha olasıdır. Örneğin arkadaşlarınızla konuşurken ceketinizi çıkarırsanız, sonrasında onu nereye koyduğunuzu hatırlamanız zor olabilir." diyor.

RUTİNLER VE ALIŞKANLIKLAR OLUŞTURUN

Doktor Corb'un tavsiyelerinden biri, eşyaları koymak için belirli yerler oluşturmak. Bunu da kendi geçmişinden şu olayla örneklendiriyor: "Gençken, arabanın anahtarlarını her zaman kaybederdim. Sonra evlendim ve karım arabanın anahtarları için kapının yanına bir sepet koydu ve onları bir daha asla kaybetmedim."

Rutinler ve alışkanlıklar oluşturmak, gençlerin eşyalarını takip etmelerine ve hafızalarındaki "aksaklıkları" azaltmalarına yardımcı olacaktır. Çalışma masanızı tarama alışkanlığını geliştirerek geride bıraktığınız su şişesini fark edeceksiniz.

Gençlerin sınıftan ayrılacakları zamanlar için kendilerine bir mantra geliştirmelerinin bir şeyleri kaybetmelerinin önüne geçeceğini söyleyerek, "Çıkış zili çaldığında gençler kendilerine, 'Defterim sırt çantamda mı? Su şişem, kalemim; her şeyim yerli yerinde mi?' diye sormayı alışkanlık haline getirmeli." yorumu yapıyor.

Pinsky'nin de çocukların evden veya okuldan ayrılırken yanlarına almaları gereken eşyaları unutmamaları için bir hatırlatıcı olarak, "baş, omuzlar, dizler ve parmaklar" tekerlemesi gibi, "gözlük, cüzdan, tuşlar ve telefon, tuşlar ve telefon" benzeri tekerlemeler söylemelerini öneriyor.

ORGANİZE OLUN

İnsanlar organize oldukları zaman eşyalarını kaybetme olasılıkları daha düşüktür. Okul yılının başlangıç dönemi, gençler için eşyalarını taşıyacakları çantadan onları yerleştirecekleri dolaplara kadar her konuda organize sistemler oluşturmak için mükemmel bir zamandır.

Gençlerin çok fazla eşyaları ve karışık sistemleri, üstelik de rutin eksiklikleri olduğuna işaret eden Pinsky, onlara önce düzene komayı sonra da bu düzeni korumak için basit biçimlerde organize olmalarını öneriyor.

RENKLERİ KULLANIN

Çocuğunuz sıklıkla su şişelerini kaybediyorsa, onun favori parlak renginden bir su şişesi kullanmayı deneyin. Yapılan bir araştırma, dikkat dağınıklığının önüne geçmek için rengin kullanılmasının işe yaradığını ortaya koymuştur. Renkleri kullanarak yapacağınız taktiksel bir müdahale, çocuğunuzun eşyalarını kaybetmesinin önüne geçmeye destek olacaktır.

Kaynak: The New York Times / Cheryl Maguire