Çocukların önünde tartışmak onlar için iyi olabilir

Çocukların önünde tartışmak onlar için iyi olabilir

Birçok anne – baba, o eski kuralın doğruluğuna inanarak büyüdü: Çocukların önünde asla kavga etmeyin.

Yeni araştırmalar, daha ayrıntılı bir bakış açısı edinmenin zamanının geldiğini gösteriyor. Çalışmalar, çatışmaları çözebilen ve birbirlerine karşı sıcak duygularla ortaya çıkan ebeveynlerin, çocuklara da sorunlarla daha iyi başa çıkma becerisi ve duygusal güvenlik empoze ettiğini ortaya koyuyor.

Elbette bunu yapabilmek takdire şayan bir öz kontrol gerektiriyor ve tüm evlilik savaşları böyle sakince çözülemiyor. Hele ki sadakatsizlik gibi konulara karşı serinkanlılığını kaybetmekten kaçınmak zor. Kontrolsüz duygusal patlamalara neden olan evlilik savaşları, özel olarak veya bir terapist eşliğinde ve asla isim vermeden yapılmalıdır.

ANLAŞMAZLIKLAR İYİ ŞEYLER ORTAYA ÇIKARABİLİR

Ancak, anne ve babanın daha az hassas konularla ilgili anlaşmazlıklarını küskünlük olmadan masaya yatırmalarına ve çözmelerine şahit olmak uzmanlara göre çocuklar için oldukça faydalı olabilir.

New York'ta yaşayan bir arabulucu avukat ve "Fiht Less, Love More" ("Daha Az Dövüş, Daha Fazla Sev") adlı kitabın yazarı Laurie Puhn, "Eşinizle tartışırken, 'Bunun için sana çok kızgınım.' diyor ancak bunun yanında gelecekteki bir çözüme odaklanıyorsanız ve çocuklarınız da bunu duyuyorsa, buna inanacaklardır." diyerek, "Anlaşmazlıklar iyi şeyler ortaya çıkabilir." ifadelerini kullanıyor.

Ebeveynleri tartışmalarını memnuniyet verici şekilde çözen ortaokul öğrencilerinin, bir yıl sonra başa çıkma becerileri daha da gelişir. Kuzey Carolina Üniversitesi'nde Kişisel Gelişim ve Aile Çalışmaları Profesörü Cheryl Buehler tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma, bunun çocuklar için ebeveynlerinin argümanları ve davranışlarıyla daha iyi başa çıkabileceklerine dair kendilerine bir güven verdiğini ifade ediyor.

ABD'de iki yıl süren ve 416 aile üzerinde yapılan çalışmalarda, tartışmalar sırasında birbirlerine karşı sıcaklık ve empati duyan ebeveynler, çocuklarında ailelerinin iyi olacağı konusunda bir güven duygusu geliştirdiler. 2009 yılında yapılan bu araştırma, ebeveynleri birbirine destek ve şefkat gösteren, yapıcı çatışmaları olan çocukların, iş birliği ve empati de dâhil olmak üzere birçok alanda çok daha iyi sosyal beceriler sergilediklerini ortaya koyuyor.

Cambridge'deki Harvard Uluslararası Müzakere Programı Direktörü ve "Negotiating the Nonnegotiable" adlı kitabın yazarı Dan Shapiro, eşi Mia ile birlikte kasten sık sık 7-13 yaşları arasındaki üç oğullarının önünde bazı konularda tartıştıklarını söyleyerek, "Çocuklarımızın tartışmanın fena olmadığını ve tartışmalardan çok şey öğrenebileceklerini görmelerini istiyoruz." diye konuşuyor.

Shapiro, bu tartışmalar sırasında bir zafer kazanmaktan ziyade bir uyum yakalamak için çaba gösterdiğini vurgularken, olası bir gerginlik sırasında kendisi ve eşinin en mutlu zamanlarından bazılarını gözünün önüne getirerek sakinleştiğini anlatıyor.

TARTIŞMANIN NASIL SONUÇLANDIĞI, TARTIŞMA KADAR ÖNEMLİ

Ebeveyn tartışmalarının sonucu, tartışmanın kendisi kadar önemlidir. Nebraska Üniversitesi'nde Psikoloji Profesörü Yardımcısı Rebecca Brock tarafından 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre ebeveyn anlaşmazlığının ardından kalan çözülmemiş gerilimler, çocuklarda sekiz yıl sonra ortaya çıkan artan endişe, depresyon ve sosyal fobiyle bağlantılıdır.

Dr. Brock, "Ebeveynler sorunları çözülmeden bırakırlarsa ve gerginliğin altında devam eden bir sorun varsa, çocuklar bunu algılar." ifadelerini kullanıyor.

Laurie Puhn, konuya bir ek sunarak, araştırmaların çiftler arasındaki tartışmaların yüzde 69'unun çözülemeyen, kalıcı sorunlardan kaynaklandığını gösterdiğini hatırlatarak, çocukların bu tür tartışmalara şahit edilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Puhn ayrıca, "Eğer kavgalarınız bir öfke, suçlama ve tehdit fırtınasına dönüşmeye meyilliyse muhtemelen yanlış sorun için savaşıyorsunuz." diyor.

PROBLEMLERİ YAPICI YOLLARLA ÇÖZME REHBERİ

  • Eşinizin duygularını ve görüşlerini kabul edin.
  • Suçlamaktan ziyade bir problemin nasıl çözüleceği konusunda öneri isteyin.
  • Kronik çatışma alanlarındaki kavgaları, haftada bir akşam gibi bir süre ile sınırlandırın.
  • Eski kızgınlıktan ziyade sadece eldeki probleme odaklanarak anlaşmazlıkları kontrol altında tutun.
  • Tartışmaktan kaçınmak yerine, birlikte çözümler arayın.
  • Küçük çocuklar için, sorunun çözüldüğünü göstermek için sarılmak gibi fiziksel hareketler kullanın.
  • Çocuklarınız için "rol yapmak" yerine "problem çözme yolları" düşünün.

Kaynak: The Wall Street Journal – Sue Shellenbarger