Bahçesaray “rafting merkezi” olma hedefinde

Bahçesaray “rafting merkezi” olma hedefinde

Ormanlık alanları, ceviz ağaçları, Müküs Çayı ve el değmemiş coğrafyasıyla insanlarda hayranlık uyandıran Van'ın Bahçesaray ilçesi, Türkiye Rafting Federasyonunca yürütülecek projeyle ülkenin rafting merkezi olması hedefleniyor.

Güvenlik güçlerinin yürüttüğü başarılı operasyonlarla huzur ve güvenliğin sağlandığı bölge, artık sosyal ve sportif etkinliklerle, yeni proje ve yatırımlarla gündeme geliyor.

Terör olayları nedeniyle bölgenin saklı kalan güzellikleri, huzur ortamıyla ulusal ve uluslararası etkinliklerin yapılacağı merkezler haline getiriliyor. 

Türkiye Rafting Federasyonu da bu kapsamda Van'ın Bahçesaray ilçesindeki Müküs Çayı'nda rafting şampiyonalarının yapılması için çalışma başlattı.

Yüksek dağların eteklerinde, yemyeşil ormanları, ceviz ağaçları ve bozulmayan yapısıyla ünlü ilçede yapılacak tesislerle, Müküs Çayı'nda ulusal ve uluslararası rafting şampiyonalarının yapılması sağlanacak.

Proje alanını incelemek üzere ilçeye gelen Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı ve Dünya Rafting Federasyonu İkinci Başkanı Fikret Yardımcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteği ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kontrolünde ilçede bir proje başlattıklarını söyledi.

Bölgede terörü sporla yenmek için birçok etkinlik düzenlediklerini anımsatan Yardımcı, "Bölgenin kaderi terör değil. Geçen günlerde Tunceli'de muhteşem bir dünya şampiyonasına ev sahipliği yaptık. Dünyadaki üç kıtadan katılım oldu. Bu bölgede de sürdürülebilir bir proje yapmak istiyoruz. Yurt dışından getirdiğimiz bir proje var. Bu projeyi burada hayata geçirmek için ekibimizle Bahçesaray'daki çayı baştan aşağı inceleyeceğiz. Rafting alanlarını keşfedeceğiz." dedi.