3 bin 300 rakımlı yaylada kano yaptılar

3 bin 300 rakımlı yaylada kano yaptılar
3 bin 300 rakımlı yaylada kano yaptılar

Hakkâri'de bir grup doğasever, Berçelan Yaylası'nın 3 bin 300 rakımlı göller bölgesinde karda kaydı, eriyen kar sularının oluşturduğu gölde yüzerek kano yapmanın keyfini yaşadı.

Cilo Sat Gölleri ve Buzulları Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (CİSAD) tarafından, huzurun sağlandığı Hakkâri'de yayla ve doğal güzelliklerin tanıtılması amacıyla etkinlik düzenledi.

Bu kapsamda, birçok ilden ve yurt dışından gelen 75 kişi, 4 mevsimin bir arada yaşadığı Berçelan Yaylası'nın 3 bin rakımlı bölgesinde kamp kurdu.

Daha sonra 3 bin 300 rakımdaki göller bölgesine çıkarak, henüz erimemiş kar tabakasının bulunduğu alan kayan, kar üstünde halay çeken doğaseverler, eriyen kar sularının oluşturduğu gölde de hem yüzdü hem de kano yapmanın keyfini yaşadı.

Yıllar sonra güvenliğin sağladığı bölgelere çıkarak eğlenceli zaman geçiren doğaseverler, geceyi kamp alanında kurdukları çadırlarda geçirdikten sonra 3 bin 600 rakımlı Karadağ'a zirve tırmanışı gerçekleştirdi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi ve CİSAD korucu üyesi Naci Ertunç yaptığı açıklamada, Hakkâri'de her hafta doğa sporları ve dağcılık faaliyeti yürüttüklerini söyledi.

Bu kapsamda Berçelan Yaylasına çıktıklarını belirten Ertunç, şöyle konuştu:

"Burada kamp kurduktan sonra 3 bin 300 rakımda bulunan göller bölgesine çıktık. Arkadaşlarımız burada hem yüzdü hem de kano yaptı. Asıl amacımız Hakkâri bölgesinin tamamını bu gibi faaliyetlere açmak. Türkiye'nin her yerinden ve Irak'tan gelen katılımcılarımız var. Burayı görüp hayran kaldılar. Amacımız burayı bütün dünyaya tanıtmak. Tüm doğaseverleri buraya davet ediyoruz. Duydukları gibi hareket etmesinler. Hakkâri dedikleri kadar tehlikeli bir bölge değil. Gelsinler buraları görsünler. Buraya gönül rahatlığıyla gelebilirler."