Yüz Tanıma Sistemi, Cinayet Henüz Gerçekleşmeden Polislere Bildirecek

Yüz Tanıma Sistemi, Cinayet Henüz Gerçekleşmeden Polislere Bildirecek

Teknoloji ve yapay zeka işbirliği artık cinayetler işlenmeden suçluların yakalanmasını sağlayacak. Çin'de bir şirketin 'Azınlık Raporu' filminden esinlenerek geliştirdiği yüz tanıma sistemi, cinayet henüz gerçekleşmeden polislere bildirecek.

Karar gazetesinde yer alan habere göre; Amerikan yapımı bilim-kurgu filmi Azınlık Raporu gerçek oluyor. Kameralarla takip edilip cinayete öncesinde müdahale yapılabilen teknoloji Çin'de hayata geçiyor. Yetkililer, cinayet işlenmeden şüphelileri engelleyecek bir yüz tanıma sistemi üzerine çalışıyor. Bu teknoloji, davranışlarından yola çıkarak potansiyel suçluları polise bildirmek için tahmin mekanizmalı yapay zeka ile birleştirilecek. Genel merkezi Guangzhou'de bulunan Cloud Walk, kişinin hareketlerini takip eden yüz tanıma sistemini bir süredir deniyor. Birinin gittiği yöne ve zamana göre kişinin bir suç işleme riskine puan veriyor.

Cloud Walk sözcülerinden biri yaptığı açıklamada, "Örneğin mutfak bıçağı satın almak şüpheli bir davranış değil. Fakat aynı kişi daha sonra gidip çekiç ve çuval da alıyorsa kişinin şüphelilik seviyesi artıyor" dedi. Şirketin yazılımı, elliden fazla şehir ve eyaletteki polis veritabanıyla bağlantı halinde. Bu da şüpheli kişilerin anında ortaya çıkarılmasını daha mümkün kılıyor. Bu tür bir teknolojiyi ilk kez ortaya koyan Çin değil.

Los Angeles ve Milano'da da veriler, işlenen suçları tahmin etmek için yıllardır kullanılıyor. Fakat Çin'deki gelişme ilginç çünkü hükumet kimin suç işlemeye daha meyilli olduğunu tahmin etmek için vatandaşlarının geniş arşivini kullanıyor. Çin yakın zamanda yaptığı açıklamada, 2030'un sonuna kadar 150 milyar Dolar'lık bir yapay zeka endüstrisi kurmayı planladığını belirtti. Bu yatırımların birçoğunun suçla mücadeleye gideceği düşünülüyor.