Periscope`a Erişim Engelleniyor!

Periscope`a Erişim Engelleniyor!
@Periscopeco ve www.periscope.tv'yi bünyesinde  barındıran Twitter ve Apple ile Google INC. aleyhine, Türkiye'de aynı isimde  faaliyet gösteren bir firmanın, "marka hakkına tecavüzün tespiti" talebiyle  açtığı dava mahkemece kabul edildi. 
 
İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesindeki dokuzuncu  duruşmaya, davacı Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri Ltd. Şti'yi  temsilen avukat Mustafa Ocak, davalılar Twitter, Apple Inc. ve Google Inc'i  temsilen de avukatlar katıldı.
 
Beyanı sorulan davacı şirket avukatı Mustafa Ocak, "Davalılar,  tescilli bir markaları olmadan müvekkil şirket markasına sistematik olarak  tecavüz halini devam ettirmektedir. Tecavüz halini sonlandıracak nitelikte karar  alınmasını talep ediyoruz." dedi.
 
Davalı Twitter Inc. avukatı Ceyda Karaoğlan ise davacının faaliyet  alanının bambaşka olduğunu ifade ederek, "Marka ihlali olduğunu düşünmemekteyiz.  Zira tüketici aslında davacıdan hizmet aldığını düşünürken farkında olmadan  müvekkil şirket Twitter'dan hizmet alıyor değildir." diye konuştu.
 
Davalı Google Inc. avukatı Tolga Uluay da "Google'nin mahkeme kararı  olmadan talebin gereğini yapması mümkün değildir. Alan adı sonu bölümündeki  Periscope kullanımı ibaresi marka kullanımı teşkil etmez." dedi.
 
Appe Inc. avukatı Mutlu Yıldırım Köse ise yer sağlayıcı konumunda olan  müvekkil şirketin hiç bir şekilde sorumlu olmadığını ve dava açılmadan davalı  tarafından yapılan bildirimlerin hukuka uygun olmadığını öne sürerek, davanın  reddini istedi.
 
KARAR
 
Davayı karara bağlayan mahkeme, davacı Periscope İletişim ve  Prodüksiyon Hizmetleri Ltd. Şti. tarafından davalı şirketler aleyhine açılan  davayı kabul ederek, davalıların davacının Türkiye Patent Enstitüsü (TPE)  nezdinde tescilli Periscope ibareli marka hakkına tecavüzün tespiti ile  davalıların Türkiye sınırları içerisinde tecavüz oluşturan Periscope adı  altındaki her türlü reklam, tanıtım faaliyetleri ile Periscope ibaresinin,  tanıtım sayfalarında içerikte adres bağlantılarında kullanımının durdurulmasına  hükmetti.
  
Durdurma mümkün olmadığı takdirde davalıların tecavüz suçunu  oluşturacaklarını belirten mahkeme, davalıların mobil Periscope uygulaması  @periscopeco isimli Twitter hesabı ve www.periscope.tv isimli internet sitesinin  Türkiye'den erişiminin engellenmesine karar verdi.