Kırsalda da 4,5G Hizmeti Verilecek

Kırsalda da 4,5G Hizmeti Verilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haberleşme Genel Müdürlüğü ile Turkcell arasında Evrensel Hizmet Fonu kapsamında gerçekleştirilecek Kırsal Yerleşim Yerlerindeki 2G Hizmetlerinin 4,5G'ye Yükseltilmesi sözleşmesi imza töreninde konuştu. 

Sektörün serbestleşmesinden sonra özellikle kırsal alandaki haberleşme imkanlarının tüm insanlara eriştirilmesi adına, kentsel bölgelerde verilen hizmetin aynı oranda, kalite ve kapasitede kırsal alanda da gelişmesini öngördüklerini anlatan Arslan, tamamen kamu kaynağı kullanılarak ve coğrafi bölge farkı gözetmeksizin gerçekleştirdikleri bu projede, o günün en son teknolojisini insanların hizmetine sunduklarını dile getirdi.

"Bin 799 noktaya 4,5G kalitesinde hizmeti götürmüş olacağız"

2013 yılında GSM kapsama alanlarının genişletilmesi ve o güne kadar kapsama girmeyen, nüfusu 500'ün altındaki bin 799 noktaya bu hizmeti götürmek adına geliştirdikleri proje kapsamında yapılan ihaleyi Turkcell'in kazandığını anımsatan Arslan, söz konusu proje kapsamında bin 799 noktaya 2G ve 3G'nin gideceği şekilde hizmet götürdüklerini belirtti.

Bugün artık 4,5G hizmetini bin 799 yerleşim yerine götürmek istediklerine işaret eden Arslan, "Bugün 40 milyonun üzerinde insanın 4,5G'yi kullanabilir hale geldiği ve bunların 19 milyonunun da aktif olarak kullandığı bir ortamda, bu hizmeti yine kırsaldaki bin 799 noktaya götürmüş olalım. Bununla ilgili Turkcell ile Evrensel Hizmet Fonu kapsamında yaptığımız anlaşma gereği bin 799 noktaya 4,5G kalitesinde hizmeti götürmüş olacağız. Ayrıca oradaki insanların kullandıkları cihazlar ve SIM kartları 4,5G'ye uyumlu değilse dahi 2G veya 3G hizmeti alanların ise hizmet kalitesi ve hızı çok daha yükselecek. Onlar da en azından bu anlamda 4,5G'nin nimetlerinden yararlanmış olacaklar. Bunu çok önemsiyoruz. Gerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonu gerekse Başbakanımız Binali Yıldırım'ın liderliğiyle bugüne kadar bu alanda birçok iş yaptık, birçok iş yapmaya çalışıyoruz ve insanımıza hizmeti daha kaliteli ve hızlı götürebilir hale geliyoruz. Bu konuda onlara ve bize destek veren hükümetlerimize teşekkür ediyorum."

"ULAK baz istasyonları projesi kullanılmasını şart koştuk"

Projenin hemen uygulamaya geçeceğini dile getiren Arslan, şunları kaydetti:

"ULAK baz istasyonları artık kullanılabilir hale gelmiş durumda. Turkcell tarafından bununla ilgili 250 adet sipariş geçildi. Bunların kurulumuyla sipariş sayısı da artacak. Hem bu bin 799 nokta hem de ilave bin 452 noktada da yeni ihaleyi kim kazanırsa kazansın yine ULAK baz istasyonlarını kullanacak. Yerlilik ve millilik, bu sektörü geliştirmek, bu sektör üzerinden dışarıdan alan değil, dışarıya ihraç eden olmak istiyoruz. Süreci başlatmış durumdayız. Diğer operatörler de sipariş vermeye başladılar. Bu sektörü beraber kalkındıracaksak, herkes destek verecek. Hangi operatörümüz neyi geliştirirse geliştirsin, birlikte kullanırsak eğer birlikte kalkınırız. Herkesin ayrı ayrı yatırım yaparak israfa kaçmasındansa, ortak kullanım, ortak geliştirme önemli. Turkcell marifetiyle bu bin 799 noktada baz istasyonlarını 4,5G seviyesine getirdiğimizde sadece Turkcell kullanıcıları değil, diğer operatörlerin kullanıcıları da yararlanacak."

Daha sonra Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç ile Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu arasında, Kırsal Yerleşim Yerlerindeki 2G Hizmetlerinin 4,5G'ye Yükseltilmesi sözleşmesi imzalandı.