İpek Yolu Heyeti, Beijing'de İnovasyonun Cazibesini Yaşadı

İpek Yolu Heyeti, Beijing'de İnovasyonun Cazibesini Yaşadı

7. İpek Yolu'nda Çin heyeti 7 Ocak'ta Beijing Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi'ni ziyaret etti.

Etkinliğin konukları, kalkınma bölgesinde yer alan nesnelerin interneti teknolojileri ve hizmetleri sunan dünyanın önde gelen şirketi BOE Teknoloji Grubu'nu ziyaretlerinde en ileri ekran teknolojisi ürünlerini inceledi. İpek Yolu heyeti, Çin'in e-ticaret devlerinden JD'nin bölgedeki merkezinde e-ticaret sektörünün durumu ile ilgili bilgi aldı; yüz tanıma, QR kodla ödeme ve internet üzerinden alışverişi deneyimledi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, BOE'nin geliştirdiği bükülebilir cep telefon ekranını takdirle değerlendirdi. Misket, bu teknolojinin akıllı yaşam için sınırsız olanaklar sunabileceğini söyledi.

Sri Lankalı ünlü fotoğrafçı Sandun Gamage, heyetin BOE şirketine gezisi esnasında ilk kez QR kodu kullanarak ödeme yaptı. Akabinde CRI muhabirine izlenimlerini aktaran Gamage, e-ticaret platformlarının tüketiciler için büyük kolaylık sağladığını belirterek, Çin'in e-ticaret ve lojistik tecrübelerini Sri Lanka'ya getirip, iki ülkenin söz konusu alanlardaki işbirliğini pekiştireceğini dile getirdi.

Türkiye, Mısır, Pakistan ve Afganistan dâhil kadim İpek Yolu güzergâhındaki bazı ülkelerden gelen 12 ünlü isim, 7. İpek Yolu'nda Çin etkinliği kapsamında Beijing, Urumçi, Kaşgar gibi şehirleri ziyaret edecek.