Enerjide İşleri Kolaylaştıran Yazılım

Enerjide İşleri Kolaylaştıran Yazılım

Yerli bir yazılım firması, başta petrol olmak üzere enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin aylarca uğraştığı veri analizlerini birkaç dakika içinde yapabilen ürün geliştirdi.

Hacettepe Teknokent'te çalışmalarını sürdüren BiSoft Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortağı Salih Çaredar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, firma olarak veri depolama sistemleri ve big data (büyük veri) olarak bilinen büyük ölçekli verilerin analizi üzerine faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Yeni geliştirdikleri yazılımın da petrol üreticileri başta olmak üzere enerji şirketlerinin veri analizi ihtiyaçlarına yönelik olduğunu dile getiren Çaredar, "Sahadan toplanan verilerin yanı sıra firmaların satış, muhasebe, mühendislik verilerini toplayarak bir veri ambarına atıyoruz." diye konuştu.

"Düzgün veri yoksa paralar boşa gidiyor"

Bugünün piyasa şartlarında bir petrol kuyusu açmanın maliyetinin 1,5 milyon dolar civarında olduğuna dikkati çeken Çaredar, "Elinizde düzgün veriler yoksa bu paralar boşa gidiyor, varsa yatırım maliyetleriniz azalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yazılımı, sensörlerden verileri okuyacak şekilde geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Çaredar, borulardan elde edilen sensör verilerine göre yer altından çıkarılan ürünün kalitesi, verimlilik düzeyi gibi bilgileri elde edebileceklerini kaydetti.

Çaredar, petrol dışındaki yer altı zenginliklerinin analizini de yazılıma entegre edebildiklerine bildirdi.

Geliştirdikleri yazılımın Türkiye'de hangi bölgelerde petrol kuyusu açılıp açılamayacağının tespitinde de kullanılabildiğini anlatan Çaredar, ürünün, verileri anlık olarak firma yetkililerine ulaştırma olanağı sunduğunu da söyledi.