Çin'de Havalimanlarının Yönelimi: Aerotropolis

Çin'de Havalimanlarının Yönelimi: Aerotropolis

Beijing'in güneyindeki eski tarım arazileri üzerinde yükselen Beijing Daxing International Airport, bir havalimanı çok daha fazlası olacaktır. 2019 Ekim ayında tamamlandığında, hava, hızlı tren, metro, otoyol, hatta bisiklet trafiğinin merkezi haline gelecek. Ayrıca, Jing-Jin-Ji olarak da bilinen Beijing-Tianjin-Hebei eyaletinin tamamında gelişme sağlaması bekleniyor.

Havalimanının etrafındaki 150 kilometrelik planlama bölgesinin araştırma, sanayi, lojistik ve kültürel faaliyetler için bir merkez olması böylece yaşanacak güzel bir yere dönüşmesi ümit ediliyor.

China New Aerotropolis Holding'in Genel Müdür Yardımcısı Liu Dingding, China Daily'ye verdiği demeçte, yaşam alanları ve tüm günlük ihtiyaçların konutlardan 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunabileceği "yaşam çemberleri" oluşturularak tasarlanacağını dile getirdi.

Çin Günümüzde Her Yıl Sekiz Yeni Havalimanı İnşa Etmektedir

Dünyanın en büyüğü olacak olan havalimanı, en uzak kapısı merkeze en fazla 600 metre yürüme mesafesinde olacak şekilde tasarlanıyor.

Devlet Konseyi, Çin Kabinesi, Daxing ve Henan eyaleti, Zhengzhou'da iki havalimanı ekonomik bölgesi yarattı. Ayrıca, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Sivil Havacılık İdaresi tarafından on adet havaalanı bölgesi daha oluşturuldu.

2020'de toplam 260 adet olacak şekilde, Çin günümüzde her yıl sekiz yeni havaalanı inşa etmektedir.

Merkezî havalimanı ile şehrin kalkınması anlamına gelen "aerotropolis" fikri, mevcut havalimanlarının gelişmesine neden oluyor.

Liu Dingding, Daxing Havaalanı'nın ulusal kalkınmanın itici gücünü temsil ettiğini belirterek, havaalanının üç önemli rol oynayacağını söyledi. Öncelikle havaalanının Beijing'in politik, kültürel ve uluslararası bir iletişim merkezi rolünü destekleyen bir konferans merkezi olacak. İkincisi, yeni havaalanı bölgesi, havacılık ve inovasyon bağlantılı birçok sektöre sahip olacak. Üçüncüsü de Beijing, Tianjin ve Hebei eyaletini kapsayan şehirlerarası bir bölgede yer aldığı için üçünün de koordineli olarak gelişimini destekleyecek.

Beijing Daxing Havaalanı Projesi, Çin ve Avrupa Arasındaki İş Birliğinin Güzel Bir Örneği

Beijing söz konusu olduğunda, bunun daha büyük bir boyutu var çünkü konu, sadece şehri dışa doğru genişletmekle ilgili değil, aynı zamanda bölgesel entegrasyon ve kırsal reformları kapsıyor. Havaalanı projesi, Beijing'e yakın olmanın avantajlarını kullanarak, daha az gelişmiş bölgelere ulaştırması açısından da önem taşıyor. Bu da kentsel gelişim için muazzam bir fırsat sunuyor.

Beijing'in Daxing Havaalanı Projesi, Çin ve Avrupa arasındaki iş birliğinin güzel bir örneği olarak görülüyor çünkü yapı; Paris havaalanlarını işleten şirketin mühendislik yan kuruluşu ADP Ingenierie, Londra merkezli Zaha Hadid Architects ve Beijing Mimarî Tasarım Enstitüsü tarafından tasarlandı. 2016 yılında ölen Irak doğumlu İngiliz mimar Zaha Hadid, Daxing havalimanlarının baş tasarımcısıydı.

Çin Havalimanlarının Başarısını Neye Boçludur?

China Daily'nin haberine göre, havalimanlarında odak noktası müşteri deneyimi olmalıdır. Teknik yeterlilik ve mimari yaklaşım açısından Çin havaalanları bir üne sahip ancak, aynı zamanda tabelaları karıştırmaları, uzun yürüyüş mesafeleri ve yoğun saatlerde havaalanına girip veya çıkmanın bir kabusa dönüşmesiyle de tanınıyorlar.

Yeni jenerasyon Çin Havaalanlarının müşteri ihtiyaç ve isteklerine odaklanmalıdır. İlk adım, havaalanının genel olarak hizmet ettiği müşteri profilinin saptanması ve her birine özel hazırlanmış stratejiler geliştirmesidir. Havaalanında uluslararası iş insanları mı ağırlıklı olarak seyahate çıkıyor, ekonomik uçuşlar yapan düşük bütçeli turistler mi, çocuklarını ziyaret eden emekliler mi? Bu her bir yolcu segmentinin benzersiz ihtiyaç ve istekleri vardır.

Ayrıca Çin havalimanlarında çok yaygın olan rötarların azaltılması gerekiyor. Rötarlar, yolcuların seyahat deneyimini negatif etkileyerek, Çin'in dünya çapında büyük bir oyuncu olmasını engelliyor. Müşterilere terminal içinde mükemmel bir transfer deneyimi sunsanız da eğer bağlantılı uçuşlarını rötarlar nedeniyle kaçıracaklarını düşünürlerse, Çin Havayollarını tercih etmeyeceklerdir.

Çin Havacılık ve Yüksek Hızlı Tren Entegrasyonu

Havacılık ve yüksek hızlı demiryolu entegrasyonu teşvik edilmelidir. Başarılı havaalanları, karayolu, demiryolu ve denizcilik ağlarının hava taşımacılığı ile kesiştiği merkezler oluşturuluyor. Shanghai Hongqiao Uluslararası Havalimanı ve Beijing Daxing'in örnekleri ortaya koyduğu gibi, Çin havacılık ve yüksek hızlı tren entegrasyonunda hızla küresel bir lider haline geliyor.

Dünya çapındaki uluslararası havayolları, bunun nasıl yapılacağına dair birkaç ipucu sunuyor. Örneğin, Alman Havayolu Lufthansa, müşterilerin hava ve demiryolu seyahatlerini tek bir satın almada birleştirebileceği bir online bilet platformu işletiyor. İsviçre'nin demiryolu otoritesi, uçak yolcularının bagajlarını tren istasyonlarına bırakmalarına izin veriyor, bu da son varış noktalarına kadar kontrol ediliyor. Yolculuğun başlangıcında bagajdan kurtulmak, yolcu akışının hızını ve verimliliğini arttırarak, yolcuların yol boyunca mal ve hizmet satın alma olasılığını artırıyor.

Havalimanının çevresine yeni bölgeler inşa edilmeli. Pek çok Çin şehri, daha geniş kentsel gelişim ve kırsal reform hedeflerini ilerletmek için, havaalanlarına yeni bölgeler inşa ediyor.

Son yıllarda, Çin havaalanı altyapısına benzeri görülmemiş bir ölçekte yatırım yaptı. Başka bir deyişle, aşırı büyük ve vasat yerine, yüksek kaliteli mal ve hizmetlerle donatılmış daha insani ölçekli bir havaalanı terminali inşa etmek tercih edilmeli.

İnsan Odaklı Yaklaşım

Sonuç olarak, Çin hava limanlarının ekonomik dinamikleri, üç oyuncu grubu etrafında dönmekte: Yolcular, havaalanı çalışanları ve yerel halk. Başarılı havaalanı projeleri, bu üç grubun ihtiyaçları ve istekleri göz önünde bulundurularak tasarlandı. İnsan odaklı yaklaşım, Çin havaalanlarının iş modellerini nasıl geliştirebileceğini ve böylece kendilerini küresel inovasyonun ön saflarında oluşturduğunu daha net görmeyi sağlıyor.