Çin 2030'dan İtibaren Ayın Kutup Bölgelerini Keşfetmeyi Planlıyor

Çin 2030'dan İtibaren Ayın Kutup Bölgelerini Keşfetmeyi Planlıyor

Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) 'nden yapılan açıklamaya göre Çin, 2030'larda, ayın kuzey ve güney kutup bölgelerine iniş yaparak keşfetmeyi planlıyor. 

CNSA Sistem Mühendisliği Bölümü Yöneticisi Li Guoping, Pekin'de geçenlerde düzenlenen 2018 Dünya Bilimsel Okuryazarlık Konferansı'nda, Çin'in "ayın keşfi programı'nın dördüncü aşaması için dört görev öngördüğünü söyledi.   

Çin'in, tavşan eşliğinde ay tanrıçası Chang'e adıyla anılan ayın keşfi programı 2003'te başladı. Programın ilk üç aşaması yörüngeye uydu oturtmayı, ayın yüzeyine inmeyi ve aydan dünyaya örnek getirmeyi kapsamaktaydı.

Li, programın dördüncü aşamasının Chang'e-4 ay aracını 2018 sonunda ayın arka tarafına göndermeyi kapsadığını; bunun, ayın gizli yüzüne yumuşak iniş yapan ve orada gezinecek ilk uzay aracı olmasının beklendiğini belirtti. Chang'e-4  için Queqiao (saksağan) adlı bir röle uydusu, Haziran'da takriben aydan 65.000 km uzaklıkta, Dünya-Ay sisteminin ikinci L2 (Lagrangian noktası) civarında bir çember yörüngeye sokulmuştu. 

Li, diğer üç görev çerçevesinde aydan dünyaya örnekler getirileceğini; güney veya kuzey kutbu bölgesine inileceğini söyledi.

Güney kutbu keşfinin amacı, ay toprağının yaşını ve güneş rüzgârının hidrojen, karbon, helyum ve oksijen izotoplarını yapısını saptamak için inceleme yapmak. Kuzey kutbunun keşfi ise ayın sürekli gölgedeki bölgesinde buz bulunup bulunmadığını saptamaya yönelik. 

Li ayrıca, bunlardan sonra, ay yüzeyinde bir bilimsel araştırma istasyonu kurmayı ve gelecekte daha çok robot ve insanla gerçekleştirilecek keşif görevleri yürütmeyi düşünüldüğünü açıkladı.