BMW, Çin'de Daha Fazla SUV Üretmek İçin Önümüzdeki Haftalarda Karar Verecek

BMW, Çin'de Daha Fazla SUV Üretmek İçin Önümüzdeki Haftalarda Karar Verecek

BMW Finans Yöneticisi Nicolas Peter Çarşamba günü yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşının Alman otomobil üreticisinin 2018 gelirini 300 milyon Euro (344 milyon $) düşürebileceğini söyledi.

 Peter "Önümüzdeki haftalarda Çin'de hangi modelin üretileceği konusunda nihai bir karar alacağız" diyerek, BMW'nin Asya'da üretim kararı vermesinden bu yana, X3 modelinin satışlarının arttığını ve Asya ülkelerinin ABD'den yapılan ihracata olan bağımlılığının azaldığını vurguladı.

Çin'de daha fazla SUV üretme kararının BMW'nin ABD'nin, Güney Carolina eyaletindeki Spartanburg'da bulunan en büyük montaj fabrikasının istihdamını ve yatırımlarını etkileyip etkilemeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

BMW şu anda X3, X4, X5, X6 ve X7 SUV araçlarını Spartanburg'daki fabrikasında yapıyor, ancak Çin ile olan ticaret anlaşmazlığı, Amerika Birleşik Devletleri'nden ithal edildiğinde  % 40 gümrük vergisine tabii olan X5 gibi modellerin üretimini Çin'e kaydırma konusunda şirket üzerinde baskıları arttırdı.

BMW bu yıl ticaret konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle X3 üretimini Güney Afrika'daki Rosslyn  ve  Çin'deki Shenyang fabrikasına kaydırarak ABD'den Çin'e yapılan X3 ihracatını durdurdu.

Ekim ayında BMW, Çin'deki ana ortak girişimindeki kontrolü sağlamak için 4,2 milyar dolar harcayacağını açıklamıştı. Bu hareketin, BMW'nin Çin' de daha fazla üretim yapmasını sağlaması ve ABD 'nin Güney Carolina tesisindeki otomobilleri Çin'e ithal etme maliyetlerini artıran ABD-Çin ticaret savaşı sürecinde karlarını korumaya yardımcı olması bekleniyor.

BMW'nin Spartanburg fabrikası geçen yıl 270.000'den fazlası Çin ve diğer küresel pazarlara ihraç edilen 370.000'den fazla SUV yaptı. Bu yılki üretimin, ihracattaki düşüşü dengeleyen ABD iç talebindeki artış nedeniyle yaklaşık aynı olması bekleniyor.