Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü'den 'İzmir Teknoloji Üssü' Açıklaması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü'den 'İzmir Teknoloji Üssü' Açıklaması

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kurulması planlanan İzmir Teknoloji Üssü'nün farklı ölçeklerde 800 şirkete ev sahipliği yapması, uzun vadede 40 binden fazla istihdam sağlaması ve 15-20 milyar lira gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) yaratabilecek kapasitede olmasının öngörüldüğünü belirtti.

Bakan Özlü, Ege Bölgesi Sanayi Odasında (EBSO) düzenlenen İzmir Teknoloji Üssü Çalıştayı'nda, kentin sahip olduğu sanayi potansiyelinin bütün unsurlarıyla harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Teknoloji Üssü ile ilgili 1 yıldır devam eden çalışmalar kapsamında muhtemel yatırımcılar, üniversiteler, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla istişarelerde bulunduklarını dile getiren Özlü, üssün Urla'da 9,5 milyon metrekare alana yapılmasını planladıklarını, arazinin jeolojik etüt çalışmalarının tamamlandığını, imar çalışmasının ise devam ettiğini ifade etti.

Üssü oluşturan ekosistemde global büyük yatırımcıların, lider Türk şirketlerinin, laboratuvarlar, prototip atölyeleri ve sosyal donatıların olmasının planlandığını aktaran Özlü, "İzmir Teknoloji Üssü'nde toplamda farklı ölçeklerde 800 şirketin faaliyet göstermesi, uzun vadede doğrudan ve dolaylı etkileriyle beraber 40 binden fazla istihdam oluşturulması, 15-20 milyar lira GSYİH yaratabilecek kapasitede olması planlanmaktadır. Bahsedilen hedeflere ulaşılması için yönetim modelinin tasarlanması dahilinde yeni bir ortaklık yapısı üzerinde de çalışılmaktadır."

"Diğer ülkelerin peşinde koştuğu Türk teknolojisi"

Bakan Faruk Özlü, Türkiye için en doğru tasarımı bulmanın mevcut teknoloji geliştirme bölgelerinin geleceği açısından önemli olduğunu, bu modelin bütün teknoloji geliştirme bölgelerine örnek teşkil edeceğini kaydetti.

Üssün kümelenme sinerjisinden yararlanması ve küresel bir iddiasının olması gerektiğine dikkati çeken Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada üretilecek teknolojiler kopya değil diğer ülkelerin peşinden koştuğu bir 'Türk teknolojisi' niteliğinde olmalıdır. Bu üs sadece ulusal değil aynı zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olmalıdır. Tüm bu çabalarımız 'Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye' hedefimize ulaşmak içindir. Türkiye bu hedeflere ulaşabilecek enerjiye, insan kaynağına ve motivasyona sahip bir ülkedir. Bütün mesele inanmak ve gayret göstermektir.

Biz hükümet olarak, bilimi ve teknolojiyi stratejik alanlar olarak görüyoruz. Sanayi savaşında elimizi güçlendirecek en önemli aracın bilim ve teknoloji olduğunu biliyoruz. Cephaneliğimizi, bilim ve teknoloji ile dolduruyoruz. Ülkemizi küresel dönüşüme ve Sanayi 4.0'a hazırlamak için hamleler yapıyoruz. Kaybedecek bir saniyemiz bile yoktur. Zamanla yarışmak hatta zamanın önüne geçmek zorundayız. Bir yandan sanayide milli ve yerli duruşumuzu güçlendirirken diğer yandan sanayi ve teknoloji hamlemizi hayata geçiriyoruz. Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizle, rekor kıran patent sayımızla, organize sanayi bölgelerimizle, bilim merkezlerimizle, mega endüstri bölgelerimizle büyük ve güçlü Türkiye hedefine doğru ilerliyoruz."

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, akademisyenler ve sanayicilerin katıldığı toplantı basına kapalı olarak devam etti.