Türkiye İki Teknik Direktörü Konuşuyor

Türkiye İki Teknik Direktörü Konuşuyor

Ünlü spor yorumcusu Hayri Hiçler'in hazırlayıp sunduğu  Süper Spor Saati, sporun nabzını tutmaya gündeme damga vurmaya devam ediyor.

 

Kayserispor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, CRI TÜRK FM'de Hayri Hiçler ile Süper Spor Saati'ne Konuk Oldu.

Hayri Hiçler: Fenerbahçe'yi yendin, üç gün boyunca Advocaat'ın hataları gündeme geldi; Galatasaray'ı yendin, Riekerink'in yetersizliğinden dem vuruldu. Acaba, hatasız bir teknik adam ve çok başarılı bir Kayserispor niye ön plana çıkmıyor Sergen?

Sergen Yalçın: Büyük takımlar her zaman daha büyük malzemedir hem basına hem gazeteye, çok geniş kitlelere hitap ederler. Çok doğal yani bu konuyla ilgili benim bir sıkıntım yok.

Hayri Hiçler: Kazananın, güzel oyunun, iyi futbolun bir hakkı olmalı yahu, değil mi?

Sergen Yalçın: Şu da tabi konuşulabilirdi; büyük takımlar iyi oynadı, kötü oynadı, şu hataları yaptı; ama şu tarafı da var işin. Bunların karşısında oynayan takım da bu müsabakalarda neler yapmış, nasıl kazanmış. Biz iki tane çok ciddi maç oynadık, iki büyük maçta da gerçekten çok ciddi bir performans sergiledik takım olarak. Son maçta 118 km'lik bir koşu mesafemiz var. Yani oyuncuların bu koşu mesafesi, Avrupa standardında bir koşu mesafesi. 12 km'nin üzerinde koşan beş tane oyuncum var, bu çok önemli. Oyuncuların bu kadar mesafe kat etmesi, saha içinde takımın birlikte oynaması açısından gerçekten çok önemli. Şunu da söyleyeyim, beni aslında mutlu eden tarafı, maçları kazanmamız değil aslında, biz iyi oynayarak kazandık. İki müsabakayı da kora kor oynayarak, ne bileyim rakipten daha fazla pozisyona girerek, üreterek ve çok iyi takım savunması yaparak yani futbolun birçok gereğini yerine getirerek kazandık. Biz geleceğe bakarken sonuçta aldığımız tabi üçer puanlar var, bunlar bizim için çok önemli. Bizi lge motive etti bu galibiyetler; ama sonuçta oynadığın her maçtan üç puan alıyorsun. Yani bugün büyük takımla oynayıp kazandığınız zaman kimse sekiz puan vermiyor.

Hayri İçler: Anadolu takımlarında, hele hele düşme hattındaki takımlarda, işe başlarken büyük maçlar sıfır gibi gösterilir, alınan her puan kardır. Gerçek bu. Galatasaray'la Fenerbahçe'den alınmış altı puan belki de tamamen rezervinde duracak bir puan.

Sergen Yalçın: Biz de öyle düşünüyoruz. Bir de biz çok aşağıdaydık, bu iki maçı kazanmamıza rağmen biz hala kırmızı çizgideyiz. Bu bize sadece şöyle bir avantaj yakalattı. Biz şu anda diğer küme düşme hattındaki takımlarla aynı pozisyona geldik, yoksa bizim için çok ekstra bir durum yok ortada. Bu iki maç bize ne gösterdi, rakiplerimiz bu takımlarla oynayacaklar. Biz en azından bu iki maçı atlattık. Önümüzde kalan on dört maçlık bir periyot var; sekiz tanesini içeride, altı tanesini dışarıda oynayacağız. İki büyük takımı da geçmiş oluyoruz, bundan sonra daha kendi rakiplerimizle oynayacağız, bu bizim için avantaj olacak gibi görünüyor; ama kazanırsak bizim için avantaj. Lafta olmuyor bu işler, sahada.

Hayri Hiçler: On beş günlük durumu ben şöyle yorumluyorum; ölü dirildi. Birinci elektro şok Fenerbahçe maçıyla, ikincisi Galatasaray'la geldi. En azından şu anda Kayseri soluk alıyor.

Sergen Yalçın: Kendimize geldik. Oyuncuların kendilerine güvenleri fazlasıyla geldi. Bu sürede hem oyuncular birlikte oynamaya alıştılar, hem güvenleri geldi ve en iyi tarafı bizim için kazanmaya alışıyoruz.

Hayri Hiçler: Bu hafta çok kritik bir maçla başlıyorsun; Bursa. Şöyle bir fikstüre baktım, senin içerideki Alanya, Antep, Adana ve Kasımpaşa maçları çok önemli. Senin için lig yeni başlıyor.

Sergen Yalçın: Tabi, bizim için lig hakikaten yeni başlıyor. Onuncu sıra ve altındakiler arasında çok yakın bir puan cetveli oldu şimdi. Sekiz takım birbirine çok yakın olacak gibi görünüyor. Burada artık şu önemli, kim iyi performans gösterirse, kim motive olursa, kim daha çok mücadele edere o yukarıya tırmanmaya çalışacak. Bizim de tek hedefimiz şu andan sonra bu. Takım olmak, birlikte hareket etmek, oyuncumuzla, teknik direktörümüzle, yönetimimizle, taraftarımızla biz birlik beraberlik havası oluşturup buradan çımayı hedefliyoruz biz, Kayseri olarak. Bakalım bunu da zaman gösterecek, önümüzde on dört maçlık bir periyot var. Bazı şeyleri konuşmak için çok erken, daha çok uzun zaman var; ama biz şu anda takım olarak iyi bir yere geldik, yavaş yavaş vites yükseltiyoruz. Birlikte oynamayı, birlikte hareket etmeyi öğreniyoruz. Bu da ligin devamında bizim için çok ekstra bir motivasyon olacak gibi görünüyor.

 

CRI TÜRK FM'de Hayri Hiçler ile Süper Spor Saati'ne Konuğu, Antalyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay.

Hayri Hiçler: Sevgili Rıza, 13 maçta 29 puan var, kendi kariyer rekorunu kırmışsın. Gayet güzel bir çıkış var, seri galibiyetler var; ama beni en çok kızdıran, son Konya maçında hakem hatası olan uydurmanın uydurması bir penaltı var. Gol olmadı; ama sonrası bir sinirlenme, futbolcuların kendini tutamayışı. Dokuz kişiye inen bir takımın yine de son 15 dakikada direnişi ve puan alışı. O maçla ilgili bir iki cümleni alabilir miyiz?

Rıza Çalımbay: O maç gayet iyi gidiyordu, ilk yarı bizim kontrolümüzde gitti. 1- 0 öndeydik zaten, ikinci yarıya istediğimiz gibi başlamadık, yani biraz daha önde başlamamız gerekiyordu. Tabi hem taraftar olsun hem de Konya'nın mağlubiyetinden dolayı bir baskı geleceğini biliyorduk o da geldi ve bir gol yedik. Çok şanssız bir goldü, bizim oyuncuya çarptı, oyuncunun önüne düştü gibi şeyler. Orada esas önemli olan gol yemek değil, 11 kişi sahada kaldıktan sonra çevirebilirsin, şansın çok; ama orada bana göre hakemin yaptığı çok bariz hatalar vardı. Penaltı olsun, penaltıdan sonra attığı. Oradaki en ilginç şeylerden bir tanesi, Eto'o arkadaşlarını uzaklaştırmaya çalışırken kart göstermesi veya taca çıkan topu vermemesi. Onun devamında benim oyuncumu attı. Üst üste bir sürü hata yaptı yani zannedersin ki sanki bilerek, kasıtlı yapılıyor gibi durdu. Öyle düşünmüyorum da zaten. Kazanılan bir puanla, doku kişiyle takım inanılmaz şekilde mücadele etti, o yüzden de hepsini tebrik ettim oyuncuların maçtan sonra. Artık, önümüze bakacağız, önümüzde daha kritik maçlar var.

Hayri Hiçler: Geçmiş programda zirveyi yorumlarken, Beşiktaş da Başakşehir de hepsi puan kaybedebilir, değişik bir lig yaşıyoruz demiştin. Bu değişiklik seni biraz daha öne getirebilir mi?

Rıza Çalımbay: Öne gitmemiz için, bizim iyi olmamız gerekiyor. Biz de kötü olursa k puan kaybedersek olmaz; çünkü zor maçlar olacak, hepsinin farkındayız biz. Diğer takımlar da öyle hepsi zor maçlar oynayacak; çünkü ligin ikinci yarısının telafisi yok. Onun için de tabi çok dikkat etmek gerekiyor.

Hayri Hiçler: Geçmişte Denizli'yle UEFA kupasında çok başarılı bir çizgin vardı. Perşembe günü üç temsilcimizin maçı var. Şanslarını nasıl görüyorsun.

Rıza Çalımbay: Ligin ikinci yarısı olduğu için takımların hepsi yorgun. Osmanlıspor bunların başında geliyor. Bütün takımların işi zor. Bir de zaten buraya geldiğin zaman daha kuvvetli yakımlar çıkıyor. Onlar da kuvvetli takımlar. Her şey olabilir; ama ben hepsinden çok ümitliyim. Rövanşında inşallah her türlü bitireceğiz yani. Yeter ki iyi havaya girsin takımlar, başarılı olurlar.