Prof. Dr. Şansın Tüzün, “Doktorla Randevu”ya Konuk Oldu

Prof. Dr. Şansın Tüzün, “Doktorla Randevu”ya Konuk Oldu

"Romatizmal Hastalıklarda Kilo Artışı Olumsuz Rol Oynuyor"

Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon Uzmanı olan ve aynı zamanda müzik çalışmalarıyla yakından tanınan Prof. Dr. Şansın Tüzün, Cri Türk FM'de yayınlanan "Doktorla Randevu" programına konuk oldu.

Romatizmal hastalıklara ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Tüzün, "Romatizma; çok geniş, büyük bir şemsiye. Romatizma deyince; sadece eklem değil, kas ve eklemleri ilgilendiren ağrılı bir hastalık grubu romatizma şemsiyesi altında toplanabiliyor. Romatizmal hastalıklar kısmen selim ve daha baş edilebilir bir hastalıktır. İltihaplı ve kuru dediğimiz tipler var. Halk arasında 'kireçlenme' denilen hastalık da bir eklem romatizmasıdır. " diye konuştu.

"Kireçlenmeler de Romatizmal Hastalıktır"

Kireçlenmelerin de romatizmal hastalık grubuna girdiğini ifade den Prof. Dr. Şansın Tüzün, "Kireçlenmeler ve eklem romatizmalarının çoğu genetik. Ama kesinlikle çevresel faktörler de önemli. Çevresel faktörlere dikkat edilirse bu hastalıklar ortaya çıkmayabilir. " dedi.

Romatizmal hastalıklarda kilonun önemli bir unsur olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şansın Tüzün, "Romatizmal hastalıklarda kilo önemli.  Ağırlık taşıyan eklemlerde diz, kalça gibi eklemlerin romatizmasında buna ek olarak kilo da eklenince daha büyük problemler yaşanabilir. 4-5 kilo bile vermek diz ekleminde rahatlamaya yardımcı olabilir." İfadelerini kullandı.

En Tehlikeli Romatizma Türü; Lupus

En tehlikeli romatizma türünün lupus hastalığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şansın Tüzün, en sık görülen romatizmal hastalığın ise "osteoartrit" olduğunu söyledi.

Son olarak romatizmal hastalıkların erken teşhis ve tedavi halinde en azından kontrol edilebildiğini belirten Prof. Dr. Şansın Tüzün, bölgeye ağırlık verilmemesi, çevresel faktörlere ve beslenmeye dikkat edilmesi halinde şikayetlerin azalabileceğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Şansın Tüzün, Sanat Dünyasında "Chance" Adıyla Biliniyor

Tıp dünyasındaki başarısının yanı sıra müzik alanında yaptığı çalışmalarla da tanınan Prof. Dr. Şansın Tüzün, sanat dünyasında "Chance" adıyla biliniyor.

Programında sonunda müzik çalışmalarına dair de bilgi veren Prof. Dr. Şansın Tüzün, " En son 'Sensizliğe Dayanabilirim' adlı çalışmama klip çektik. Çok ilgi gördü. Sözü ve müziği bana ait. Müzik yaparken birincil amacım kendi yaptığım şarkıları paylaşmak, bu yüzden beğenilmesi bana gurur veriyor. Ondan önce proje şarkılarım oldu. 2009'da başladım müzik çalışmalarına" dedi.

Geçen yıl 14 Mart'ta "Hekime Şiddete Hayır" başlığı altında doktorlara yapılan şiddete dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla aynı zamanda eczacı da olan Ahmet Özden ve Prof. Dr. Bingür Sönmez ile de bir çalışma yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Şansın Tüzün, Goran Bregoviç ile de 2015'te bir radyo aracılığı ile tanıştığını ve o günden bu yana iletişim halinde olduklarını, eserlerini kendisiyle paylaştığını söyledi.

Haber: Tülin Tonkuş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/s4oM6DWyPo8