Nuran: Amacımız Genç Hakemleri Yetiştirmek

Nuran: Amacımız Genç Hakemleri Yetiştirmek

MHK üyesi ve FIBA Hakem Eğitmeni Dr. Rüştü Nuran, CRI TÜRK'te Ömer Koçşan'ın hazırlayıp sunduğu 'Basketbol Saati' programına konuk oldu.

Rüştü Nuran gençlere büyük önem verdiklerini belirterek, Amacımız genç hakemleri yetiştirmek uluslararası platformlarda çıkarmak en büyük hedefimiz dedi.

FIBA'nın yeni hakem uygulaması hakkında bilgiler veren Dr. Nuran, "FIBA, bu uygulamayı başlatma hedefinde, müsabakada hakem değerlendiricileri var, tribünde oturuyorlar. Birde video operatörü var. Müsabakanın mevcut canlı görüntüsünü ekrana getiriyor. Bu tamamen maçtan sonra hakem eğitimi için. Video operatörü görüntüleri istatistik olarak kaydediyor. Bu faydalı bir uygulama. Geçtiğimiz yaz dünya şampiyonasında ilk kez uygulandı. Sen derece verimli bir uygula."ifadelerini kullandı.

Hakemler maçlardan etkilenmesi konusu ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Rüştü Nuran, "hakem için zor deplasman yok, zor maç vardır. Örneğin Madrid'de maçlar zordur ama hakemler tribünden gelecek baskıyı hissetmezler. Taraftar baskısını hakemin hissettiği maçlar için ise Partizan'yi, Maccabi'yi sayabiliriz" dedi.

BASKETBOL SAATİ'NİN TAMAMI İÇİN...(Tıkla&Dinle)