Kore Çağı'nın sonuna doğru

Kore Çağı'nın sonuna doğru

Okçulukta 30 yılı aşkın bir süredir ortalığı kasıp kavuran Koreliler, son yıllarda rakiplerine karşı mevzileri bir bir kaybetmeye başladı. Olimpik sistemde 1987'den beri ilk kez bireysel ve takım yarışmalarında Kore'nin altın çıkaramadığı 2019 Dünya Okçuluk Şampiyonası'nda yaşananları Şevket Furkan Erbay değerlendirdi.

Hollanda'nın s-Hertogenbosch kentindeki geniş katılımlı 2019 Dünya Okçuluk Şampiyonası, dikkat çekici finallerle sona erdi. Olimpik sistem ve makaralı yayda toplam 10 altın madalyanın sahibini bulduğu şampiyonada Güney Kore üç altın, iki gümüş ve üç bronz ile madalya sıralamasını lider tamamlasa da, son yıllarda görülmemiş bir hezimet yaşadı.

Sıralama atışlarını her zamanki gibi zirvede bitiren Koreliler, ana tabloda tel tel dökülüp unvanlarını kaptırdılar. Asya takımının olimpik sistemde alabildiği tek şampiyonluk, en yeni branş olan karışık takımda geldi. Erkeklerde Amerikalı Brady Ellison, kadınlarda Tayvanlı Lei Chien-Ying tarihi şampiyonluklara imza atarken, erkekler takımda Çin, kadınlar takımda ise Tayvan zirveye çıktı.

Olimpiyat bronz madalyalı Amerikalı yıldız Brady Ellison, sporun en önde gelen figürlerinden biri olmasına karşın sürekli olarak Koreli atıcılara takıldığı için bugüne dek büyük şampiyonluklardan birine sahip olamamıştı. 30 yaşındaki Ellison, çeyrek finale hiçbir Koreli'nin kalamadığı yarışmada eline geçen fırsatı tepmedi ve finalde Malezya'dan Khairul Muhammed'i devirerek 1985'ten beri ABD'nin erkekler olimpik sistemdeki ilk dünya şampiyonu oldu. Brady, dünya klasmanının 1 numarasını da Lee Woo Seok'tan devraldı.

Brady Ellison

Olimpik sistem podyumunda Brady Ellison ve Khairul Muhammed'in arkasında üçüncü olan Bangladeşli Ruman Shana da tarih yazan isimlerden biriydi. Bugüne kadar hiçbir küresel başarısı olmayan Shana, dördüncü turda iki kez dünya şampiyonu Kim Woojin'i devirdikten sonra ülkesine okçulukta ilk dünya üçüncülüğünü kazandırdı.

Kadınlarda sıralama atışlarının lideri Kang Chae-Young'ın altın madalyayı alması bekleniyordu. Ancak final maçında karşısında kaya gibi sağlam bir rakip bulan Kang, Tayvanlı Lei Chien-Ying'e beraberlik bozma atışı ile (shoot-off) boyun eğdi. 5-5'lik beraberliğin ardından yapılan tek atışta Koreli Kang'ın oku 7'ye saplanınca, Tayvan tarihinin ilk kadınlar dünya şampiyonunu çıkardı. Kang'ın telafisi, Lee Wook Seok ile birlikte kazandığı karışık takım altınıyla geldi.

Kang Chae-Young & Lee Wook Seok

Makaralı yayda erkekler şampiyonluğunu Jamet Lutz (ABD), kadınlar şampiyonluğunu Natalia Avdeeva (Rusya) kazanırken, erkekler takımda Türkiye'yi mağlup eden Güney Kore zirveye çıktı. Evren Çağıran, Süleyman Araz ve Muhammet Yetim'in bulunduğu Türkiye Milli Takımı, final maçında Kore'ye 235-233'lük sonuçla mağlup oldu.

Makaralıda şampiyonluğu alan Natalia Evdeeva, geçen şampiyonanın gümüş madalyalı ismi ve dünyanın 1 numarası Yeşim Bostan'ı yarı finalde devirirken harika bir yarışma çıkardı. 15 okun 14'ünden 10 puan çıkaran Avdeeva, finalde ise Paige Pierce'ı heyecanlı bir mücadelenin ardından son okta geçti.

Makaralı sistem kadınlar bronz madalya maçı, Yeşim Bostan ile Jyothi Vennam arasındaydı. Hint rakibi önünde geriye düşmesine rağmen toparlanıp son seri öncesinde iki puan önde olan Yeşim Bostan, bu üstünlüğünü koruyamadı ve tie-break'e giden maçta rakibine 10-9 ile boyun eğerek dördüncülükte kaldı.

Mete Gazoz

Bu yıl Dünya Kupası'nda iyi işler yapan Türkiye takımının Hollanda'daki macerasında en yaralayıcı olan sonuç, erkekler takımda kaçan olimpiyat kotasıydı. Mete Gazoz, Samet Ak ve Fatih Bozlar'dan oluşan üçlü, iyi bir sıralama turu geçirdi, ama eleme tablosundaki ilk maçında Taylor Worth'ün de bulunduğu Avustralya'ya mağlup oldu. Kazananın Tokyo 2020 biletini cebine koyduğu maçta 4-0 öne geçen Türkiye, galibiyete çok yaklaşmasına karşın son adımı atamadı ve mücadeleyi shoot-off'ta yitirdi.

Kore ve tarihi bir şampiyona geçiren Tayvan'ın üçer şampiyonluk çıkardığı 2019 Dünya Okçuluk Şampiyonası'ndan ABD iki, Çin ve Rusya da birer altın madalyayla ayrıldı. Tokyo 2020'ye giden yolda ortaya çıkan görüntü, 1980'lerin sonundan itibaren bu sporda süregelen egemenliğin çatladığını da göstermiş oldu. Önümüzdeki yaz Japonya'da neler olacağını kestirebilmek şimdi çok daha zor.

Kaynak: Eurosport Türkiye