Atletizmin En İyileri Londra'da Piste Çıkacak

Atletizmin En İyileri Londra'da Piste Çıkacak

Dünya Atletizm Şampiyonası yarın İngiltere'nin başkenti Londra'da başlayacak.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından ilki 1976 yılında İsveç'te düzenlenen, 1991'den bu yana 2 yılda bir gerçekleştirilen şampiyonanın 16'ncısına, 4-13 Ağustos'ta Londra Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak.

Dünyanın en iyi atletlerini aynı pistte buluşturacak organizasyon, bu yıl da heyecanlı yarışlara sahne olacak. Dünya Şampiyonası tarihinin en yüksek katılımını gerçekleştirecek Türk Milli Takımı'nda 7'si kadın, 20'si erkek 27 sporcu madalya mücadelesi verecek.

Milli takım kadrosunda, Türkiye'ye atletizmdeki ilk olimpiyat madalyasını kazandıran 400 ve 400 metre engelli koşucusu Yasmani Copello Escobar, son dönemin yükselen ciritçilerinden Eda Tuğsuz, 10 bin metrede Avrupa şampiyonu Yasemin Can ve Polat Kemboi Arıkan, aynı branşta Avrupa ikincisi Ali Kaya gibi sporcular yer alıyor.

İtalya'da geçen ay yapılan Avrupa Gençler Şampiyonası'nda finale kalarak tarihe geçen ve Dünya Şampiyonası'nda baraj sınırında yer alan 4×400 metre bayrak takımı ise şampiyonaya, IAAF'ın gönderdiği davet yazısıyla katılarak bir ilke imza atacak. Türkiye 4x100 metrede de ilk kez dünya şampiyonası heyecanı yaşayacak.

Türkiye daha önce 2 madalya kazandı

Şampiyona tarihinde 2 madalyası bulunan Türkiye, kürsüye ilk kez Süreyya Ayhan Kop ile çıktı. Türkiye'nin ikinci madalyası 2007'de Osaka'nın ev sahipliğinde yapılan şampiyonada, kadınlar 10 bin metrede Etiyopya asıllı milli atlet Elvan Abeylegesse'den geldi. Elvan'ın gümüş madalyası, doping yaptığı gerekçesiyle geri alındı.

Gözler Bolt'ta

Jamaikalı olimpiyat ve dünya şampiyonu Usain Bolt'un kariyerini sonlandıracağını açıkladığı şampiyonanın en merak edilen yarışması, erkekler 100 metre finali olacak. 4x100 metrede de piste çıkacak Bolt'un son bireysel yarışı, 5 Ağustos Cumartesi günü TSİ 23.45'te koşulacak.

Erkekler 100 metre (9.58 saniye) ve 200 metre (19.19) dünya rekorlarının sahibi, olimpiyatta 8 ve dünya şampiyonasında 11 altın madalyası bulunan Bolt'un işi, bu kez pek kolay görünmüyor.

Jamaikalı sprinterin başarılarla dolu kariyerini mutlu sonla bitirmesini engelleyebilecek isimler arasında vatandaşı Yohan Blake, ABD'li Justin Gatlin ve Christian Coleman öne çıkıyor.

Bu yıl 10 saniyenin altına yalnızca 21 Temmuz'daki Elmas Lig Monaco ayağında inebilen Bolt, 9.69 ile tarihin 2. en iyi derecesine Blake, 9.82 ile yılın en iyi derecesini koşan 21 yaşındaki Coleman ve 2016 Rio Olimpiyatları'nda arkasında yer alan Gatlin'in arasından sıyrılmaya çalışacak.

Farah 5. dublenin peşinde

Hem erkekler 5000 hem de 10000 metrede, 2012'den bu yana yapılan olimpiyat ve dünya şampiyonalarında geçilemeyen Muhammed Farah, 5. kez duble yapmak istiyor.

Van Niekerk rol çalabilir

Dikkatler her ne kadar Bolt ve Farah'da olsa da 200 metrede de koşacak erkekler 400 metre olimpiyat ve dünya şampiyonu Wayde van Niekerk, organizasyonun yıldızı olabilir.

400 metrede rakipsiz görünen 25 yaşındaki van Niekerk, 200 metrede de altın kazanırsa "Emekliliğim sonrası dikkatle izlenmesi gereken kişi o." diyen Bolt'un boşluğunu doldurabilir.

Rus atletler "bağımsız sporcu" olarak yarışacak

Rus sporcular, IAAF'nin devlet destekli doping programı uygulandığı gerekçesiyle 2015'in kasım ayında üyeliğini askıya aldığı Rusya Atletizm Federasyonunun (ARAF) cezası sürdüğü için 2016 Rio Olimpiyatları'ndan sonra 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda da ülkelerinin bayrağı altında mücadele edemeyecek.