Yunanistan'ın Attika Bölgesinde Yangın

Yunanistan'ın Attika Bölgesinde Yangın

Attika'nın sayfiye yerlerinden olan Kalamos'ta çıkan yangın şiddetli rüzgârın etkisiyle hızla yayılınca olağanüstü hal ilan edildi.

Yunanistan'da çam ormanında çıkan yangın, Oropos bölgesinde bulunan evleri yakıp ilerlerken Belediye Başkanı, Ayioi Apostoloi ve etrafındaki sayfiye yerinin derhal boşaltılmasını istedi.

Toplam 320 çocuk ağırlayan Kinderland ve Anagennisi tatil kampı boşaltıldı, çocuklar ise sahilde bulunan Kalamos Oteline nakledildiler.

Yangın söndürme çalışmaları sırasında yaralanan Attika İtfaiye Şefi Konstantinos Giovas 401 Askerî Hastanesine kaldırıldı.

Oropos Belediye Başkanı Thomas Russos "Durum çok kötü. Ortalık cehennem gibi. Alevler 50 metrelik bir mesafede. Elektrik kesildi. Herkesin evlerini terk edip deniz kenarına inmesi gerek. Sabah olunca ne yapmamız gerektiğine bakarız." dedi.

Oropos'ta gece yarısı olağanüstü hal ilan edilirken, Elektrik İdaresi, durumun bu şekilde devam etmesi halinde bütün Doğu Attika bölgesinde elektriğin kesilme ihtimali olduğunu bildirdi.

15 kilometre civarında cephesi olan yangın kuzey ve güney olmak üzere iki koldan ilerliyor. Başbakan Aleksis Çipras bütün devlet mekanizmasının seferber olmasını istedi ve "Bu zor saatlerde hepimiz oradaki vatandaşların, alevlerle mücadele eden itfaiyecilerin ve gönüllülerin yanındayız" açıklamasını yaptı.