Yüksek Askeri Şura'dan Açıklama

Yüksek Askeri Şura'dan Açıklama

Çankaya Köşkü'nde yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Toplantı, dört saat sürdü.

Yüksek Askeri Şura sürerken ise bir ilk yaşandı. Başbakan Yıldırım'ın yaptığı konuşma hakkında basına bilgilendirme yapıldı. YAŞ'ta Kara, deniz, hava kuvvet komutanlarının değiştiği belirtildi. 8 generalin görev süresi bir yıl, 168 albayın ise görev süresi 2 yıl uzatıldı. Atama kararlarını Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın açıklayacak.

YAŞ'ta Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti.

İşte Yeni Komutanlar

Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler, Deniz Kuvvet Komutanı Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz oldu.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilen Orgeneral Yaşar Güler, 15 Temmuz darbe girişiminde GenelKurmay Başkanı Hulusi Akar ile birlikte Akıncı Üssü'ne götürülmüştü.

Kara Kuvvetleri Komutanı olan Yaşar Güler'in, Orgeneral Hulusi Akar'ın ardından Genelkurmay Başkanı olabilmesi için önü açılmış oldu.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz darbe gecesi Moda Deniz Kulübü'nde katıldığı bir düğünden darbeciler tarafından kaçırılmıştı.

Medyada Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Veysel Kösele'nin getirileceğine dair haberler yapılıyordu. Ancak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Koramiral Adnan Özbal getirildi.

8 generalin görev süresi bir yıl uzatıldı. 168 albayın ise görev süresi 2 yıl uzatıldı. 6 general/amiral bir üst rütbeye terfi edildi.

YAŞ'ta Bir İlk

Başbakan Binali Yıldırım, başkanlığını yaptığı kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının açılışında bir konuşma yaptı. Yıldırım, "Geçen yıl ağustos ayında başlattığımız mücadelede güvenlik güçlerimizin tam bir koordinasyon ile yaptığı çalışma gerekli sonucu vermiştir. Mücadele çok anlamlı bir seviyeye gelmiştir" dedi. Türkiye'nin sadece bir terör örgütüyle değil eş zamanlı olarak üç terör örgütüyle mücadeleyi sürdürdüğünü belirten Yıldırım bunları PKK, DEAŞ ve FETÖ olarak sıraladı.