“YPG ile DEAŞ birbirinden silah alıyor, değiştiriyor, satıyor”

“YPG ile DEAŞ birbirinden silah alıyor, değiştiriyor, satıyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG ile DEAŞ'ın birbirine karşı güç mücadelesi yaptığını belirterek, "Suriye'nin geleceği için değil, ikisi de birbirinden toprak almaya çalışıyor ama yer yer birbirinden silah alıyorlar, değiştiriyorlar, satıyorlar. Petrol dahil birbirleriyle ticaretleri var. Bunu da zaten herkes biliyor." dedi.

Çavuşoğlu, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı ve 53. Uluslararası Münih Konferansı için geldiği Almanya'daki temaslarının ardından basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

Bonn kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında, aralarında ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da bulunduğu çok sayıda dışişleri bakanı ile uluslararası örgütlerin temsilcileriyle görüştüğü bilgisini paylaşan Çavuşoğlu, aynı zamanda "Suriye Fikirdaş Ülkeler Toplantısı" ile Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya'nın üyesi olduğu MIKTA Platformunun 9'uncu Dışişleri Bakanları Toplantısı'na başkanlık yaptığını kaydetti.

Çavuşoğlu, yoğun ilgiyle karşılaştıkları Münih Güvenlik Konferansı kapsamında ise ikili görüşmelerine devam ettiğini bildirerek, "30 civarında ikili görüşme gerçekleştirdik. Birçok ülkeden, değişik kıtalardan bizimle görüşmek için yoğun talepler vardı ancak bazılarını da karşılayamadık." diye konuştu.

Konferans kapsamında bugün katıldığı panelde de başta Filistin-İsrail meselesi olmak üzere Ortadoğu'daki sorunlar, Suriye, Irak, Libya, Yemen ve terörle mücadele konularında Türkiye'nin vizyonunu, çözüm önerilerini açıkça ifade ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, dört gündür devam eden Bonn ve Münih ziyaretlerinin çok verimli geçtiğini söyledi.