Yılmaz: Aleviler ve Sünniler Olarak Dindaş ve Kardeşiz

Yılmaz: Aleviler ve Sünniler Olarak Dindaş ve Kardeşiz

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Aleviler ve Sünniler olarak dindaş ve kardeşiz. Ülkemizdeki Alevilerle ilgili sorunlar sadece Alevileri, Sünnilerle ilgili sorunlar da sadece Sünnileri değil, hepimizi ilgilendirmektedir." dedi.

Bakan Yılmaz,  Sivas'ın Kangal ilçesinin Kocakurt köyünde Esma-Mehmet Balı Cemevi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, çocukların hangi toplumda gözlerini dünyaya açarsa o toplumun ulaştığı kültür birikiminden yararlandığını ve onu sahiplendiğini söyledi. 

Toplumun kültür dokularında geçmiş nesillerin alın terinin, tutum ve davranışlarının, siyasi inançlarının, dini ve ahlaki anlayışının, dili ve geleneğinin izleri bulunduğunu belirten Yılmaz, "Kültürün muhtevasını nesilden nesile aktarmak, zenginleşmesini sağlamak ve gelişimi için elverişli ortamı sağlamak eğitimin görevidir." diye konuştu.

İnsanın kendi potansiyelinin en üst düzeyine çıkmasının, insanların önem verdiği ihtiyaçlarının doğru ve yeterli bir şekilde karşılanmasına bağlı olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu ihtiyaçlardan biri de inanç özgürlüğüdür. İnanç su gibi, ekmek gibi kutsal ve en az onlar kadar bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın doğru kaynaktan karşılanması kişiyi, toplumu huzurlu kılar ve kişi ile toplumun gelişmesi için de gerekli ve yeterlidir. Bu çerçevede devlet olarak vatandaşların inançlarına yönelik ihtiyaç ve taleplerini karşılamak yöneticilerin öncelikli gelen görevi ve sorumluğudur. Bu ülkede yaşayan her vatandaşın birlikte yaşadığı insanların inancını, kültürünü, değerlerini bilmesi ve birbirini tanıması barış içinde kardeşçe bir arada yaşamanın unsurudur. Bu amaçla din kültürü ve ahlak dersinde vatandaşlarımızın inançlarının, değerlerinin esas unsurlarının öğrencilerimize öğretilmesini amaçlıyoruz. Herkes bu ülkede inancıyla mutlu ve barışık yaşasın istiyoruz. Öğrencilerimizin Hz. Peygamber'i ve onun ehlibeytini tanımasını istiyoruz.

Ehlibeyt yolunda Alevi kardeşlerimiz ülkemizin birlik ve beraberliğin çimentosudur. Ülkemizin barış ve huzuruna, milli birlik ve bütünlüğüne katkısı nedeniyle tüm can kardeşlerime teşekkür ediyorum. Yaşadığımız çağda düşünce ve kültür farklılıkları birer zenginliktir. Peygamber Efendimizin yaşadığı dönemde Müslümanlar arasında ayrılık, gayrılık, dini hükümler konusunda farklı yorumlar yoktu. Onun vefatından sonra İslam toplumunda değişik yorumlar doğal olarak ortaya çıktı, bu da doğaldır. Müslümanlar arasındaki farklı yorumların birçok nedeni de vardır ve birçok problemin çözülmesine de neden olur. Bu bakımdan genelde rahmet olarak kabul edilir."

Bakan Yılmaz, "Yüzyıllardır bir arada yaşayan Aleviler ve Sünniler olarak dindaş ve kardeşiz. Ülkemizdeki Alevilerle ilgili sorunlar sadece Alevileri, Sünnilerle ilgili sorunlar da sadece Sünnileri değil, hepimizi ilgilendirmektedir çünkü bizler gerçekten bir vücudun parçaları gibiyiz. Bir organdaki sıkıntıya bir diğerinin ilgisiz kalabilmesi mümkün değildir. Bu anlayışla sorunlarımız var ama birlikte çözeceğiz." ifadelerini kullandı.

İnanç ve düşünceler arasındaki benzer ya da farklı yönlerin doğru olarak öğrenildiğinde karşılıklı iletişimin daha çok artacağını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Alevi, Sünni kardeşlerimiz birbirini olduğu gibi tanıyacaktır. Ancak bu hedefe sadece okul programlarıyla ulaşabilmek de mümkün değildir. Bu konuda başta anne ve babalara, eğitimcilere, aydınlara, kanaat önderlerine, din görevlilerine, Alevi vakıf ve dernek mensuplarına, cemevlerimize kısacası milletimizin her kesimine büyük sorumluluk düşmektedir. Alevi kardeşlerimizin sorunları bizim sorunlarımızdır. Bunu inanarak canı gönülden söylüyorum. Bu sorunları birlikte çözeceğiz. Kanaat önderleri ile düzenlediğimiz Alevilik çalıştaylarının da bir amacı budur. Bu ülkede hiç kimse inancı, düşüncesi ve yaşam tercihinden dolayı dışlanıp ötekileştirilmeyecektir."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da törende yaptığı konuşmada, sadece bir cemevinin açılışının yapılmadığını, aynı zamanda bu köyde iri olmanın, bir olmanın anlamının gösterildiğini söyledi. 

Bu konuda desteği ve katkısı bulunanlara teşekkür eden Ağbaba, "Her türlü baskıya, yok sayılmaya karşı inançlarınızı yüzyıllardır koruyarak, ibadetlerinizi yaparak bu günlere geldiniz. Özünü, kimliğini, inancını unutmayan, bu konuda emeği olan, bedel ödeyen herkese selamlarımı ve saygılarımı gönderiyorum." diye konuştu. 

Ağbaba, Anadolu topraklarının dünyada benzeri olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Dünyanın hiçbir ülkesinde bir elinde ceylanı, bir elinde aslanı barış içerisinde yaşatan Hacı Bektaşi Veli yok. Dünyanın hiçbir ülkesinde yüzyıllar önce Konya'da, barış, kardeşlik, hoşgörü tohumları ekmiş Mevlana yok. Dünyanın hiçbir ülkesinde zalime karşı, zulme karşı teslim olmayan Pir Sultan Abdal yok. Dünyanın hiçbir ülkesinde Ahmet Yesevi yok, Yunus Emre yok. O nedenle hem onların kıymetini bilmeliyiz hem de onların bizlere öğretmeye çalıştığı değerlerin kıymetini bilmeliyiz. Bugün yaşadığımız coğrafyaya baktığımız zaman ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. 

Bugün Türkiye, Suriye, Irak, İran ve Libya değilse iki şeyin sayesinde. Birincisi bu topraklara her zaman hoşgörü, barış tohumlarını eken Hacı Bektaşi Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar sayesinde barış içerisinde, kardeşlik içerisinde yaşıyoruz. Biliyorum ki Sivas'ta, sizler de Alevi'si, Sünni'si, Kürt'ü ve Türk'ü ile her zaman bu tohumlara su verdiniz, su vermeye devam edeceksiniz. Bizi Orta Doğu'daki ülkelerden farklı kılan bir diğer şey ise bizim bugün kıymetini daha fazla bilmemiz gereken laik, demokratik cumhuriyetimiz. Bugün Anadolu topaklarında insanlar mezheplerinden dolayı kesilmiyorsa etnik kimliklerinden dolayı ciğerleri sökülüp yenilmiyorsa vahşet uygulanmıyorsa bunu laik, demokratik cumhuriyete borçluyuz. Bunu laik, demokratik cumhuriyeti kuran, bu toprakların yetiştirmiş olduğu en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz."

Sağcı ve solcu herkesin Mustafa Kemal Atatürk'ün kıymetini bilmesi gerektiğini vurgulayan Ağbaba, "Kıymetini bilmeliyiz ki Türkiye Orta Doğu'ya benzemesin, Türkiye Afganistan'a, Pakistan'a benzemesin." ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Davut Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve cemevini yaptıran Döndü Balı ile diğer davetliler, cemevinin açılışını gerçekleştirdi. 

Cemevini yaptıran Döndü Balı, Bakan Yılmaz'a hediye takdim etti. 

Açılışın ardından Yılmaz ve beraberindekiler cemevini gezdi.