Yemen'in Suudi Arabistan Sınırındaki Hacce Kentinde Son Üç Günde Yanlılarından 170 Kişi Öldü

Yemen'in Suudi Arabistan Sınırındaki Hacce Kentinde Son Üç Günde Yanlılarından 170 Kişi Öldü

Yemen'in Suudi Arabistan sınırında bulunan Hacce kentinde, son üç gün içinde yaşanan şiddet olaylarında Husiler ve eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarından 170 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Yemen Ordusu 5. Askeri Bölge Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Hacce kentine bağlı Harad ilçesinde son üç günde Husiler ve Salih yanlılarından 170 silahlı militanın öldürüldüğü" belirtildi.

Açıklamada ayrıca ölenler arasında Ebu Emced el-Cebiri lakaplı Husilerin Harad cephesi sorumlusunun da olduğu ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde Harad, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun havadan destek sağladığı Yemen hükümetine bağlı meşru ordu birlikleri ile Husiler ve Salih yanlıları arasındaki şiddetli çatışmalara sahne olmuştu. 

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Husiler ve onlara destek veren eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin destek verdiği meşru yönetim yanlısı gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.