Yemen'deki Kolera Salgını

Yemen'deki Kolera Salgını

Yemen'de bir aydan az bir zaman içinde 300'ün üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan kolera salgınıyla mücadele amacıyla bölgesel ve yerel makamlar harekete geçti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nce (OCHA) Twitter üzerinden yapılan açıklamada, kolerayla mücadele etmek için ülke genelinde 77'si ishal, 141'i ağızdan sıvı tedavisi yapan 178 merkez inşa edildiği duyuruldu. 

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) ise salgının önüne geçilmesi için Yemen'e en kısa zamanda ilk yardım ekibi göndereceği, ekibin hazırlanan plan doğrultusunda Riyad ve Yemen'i ziyaret edeceği kaydedildi. WHO, insülin, tüberküloz ilaçları ve hızlı tanı ekipmanlarından oluşan 22 tonluk tıbbi malzemenin ülkenin güneyindeki illere doğru yola çıktığını aktardı.

Suudi Arabistan'ın Sana Büyükelçisi Muhammed Al Cabir'in Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre, Kral Selman Yardım ve İnsani İşler Merkezi de yarın Yemen'e kolera tedavisinde kullanılmak üzere 550 tonluk ilaç gönderecek.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Yemen'deki kolera salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının 350'ye yükseldiğini, ülke genelinde kolera vakası sayısının da 30 bine yaklaştığını bildirmişti.