Yaralı Filistinliyi Öldüren İsrail Askerine 18 Ay Hapis Cezası Verilmesi

Yaralı Filistinliyi Öldüren İsrail Askerine 18 Ay Hapis Cezası Verilmesi
Batı Şeria'nın El-Halil kentinde toplanan çok sayıda Filistinli, bir Filistinliyi öldüren İsrail askeri Elor Azaria'ya 18 ay hapis cezası verilmesine tepki gösterdi.

Öldürülen Abdulfettah eş-Şerif'in ailesinin çağrısına karşılık veren onlarca kişi El-Halil'de düzenledikleri gösteriyle verilen hapis cezasını protesto etti.

Ailenin sözcüsü Fethi eş-Şerif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "katil askerin" yargılanmasının, yabancı kamuoyunu hoşnut etme ve İsrail'in demokratik bir ülke olduğunu gösterme amacı taşıdığını söyledi.

"Mahkeme, komik bir tiyatro. Bunu İsrailliler hazırladı, sundu ve İsraillilere taş atan Filistinliler hakkında verilen acımasız ve yüksek hükümlerle çelişen bir hüküm verdiler." diyen Şerif, Azaria'nın mahkemeye mutlu ve mütebessim bir şekilde girdiğini, ailesi ve arkadaşlarının kendisini karşıladığını aktardı.

Abdulfettah'a ilk isabet eden 7 kurşunun hayati tehlike oluşturmadığını ancak İsrail askerinin yakın mesafeden başını hedef almasıyla öldüğünü ifade eden Şerif, ailenin, Filistinli bir doktor eşliğinde otopsi yapılmadan naaşı teslim almayı reddettiğini kaydetti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, Azaria hakkında verilen hükmü "saçma" olarak niteledi. Açıklamada, İsrail sağının verilen hükmün kaldırılması ve Azaria'nın bir gün bile hapiste kalmaması yönündeki istek ve çağrıları kınandı.

"Verilen hüküm, işgal yönetiminin Filistinliler aleyhinde uyguladığı menfur ırkçılığın bir şeklidir" denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 "İsrail kanunlarına göre bu suça verilecek ceza 20 yılın üzerindedir ama bu karar Filistinlilerin kanının hafife alınması ve İsrail askerleri ile Yahudi çetelerini bu türden suçlar işlemeye teşvik edilmesidir. Bu karar, İsrail'deki yargı mekanizmasının bu tür suçları örtbas ettiğinin en büyük kanıtıdır."

Tel Aviv'deki Askeri Mahkeme, El-Halil kentinde geçen yıl yaralı ve hareketsiz halde yerde yatan Filistinli Abdulfettah eş-Şerif'i "başından vurarak öldürmek" suçlamasıyla yargılanan ve "kasıtsız adam öldürmekten" suçlu bulunan İsrail askeri Elor Azaria'nın 18 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti.

İçişleri Bakanı Aryeh Deri, Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Tarım Bakanı Uri Ariel ise karar sonrasında Azaria'nın affedilmesini istemişti.