Yang Jiechi: Memnuniyetsizliğimizi ABD tarafına ilettik

Yang Jiechi: Memnuniyetsizliğimizi ABD tarafına ilettik

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Yang Jiechi bugün ülkeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü.

Yang Jiechi, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin kritik bir aşamada bulunduğunu ve birçok meydan okumayla karşılaşıldığını belirtti.

ABD'nin son zamanlarda Çin hakkında saldırgan sözler sarfetmesi ve eylemlerde bulunmasıyla ilgili memnuniyetsizliği aktardıklarını ifade eden Yang Jiechi, ABD'nin bu hatalarını düzelterek Çin'e zarar vermekten vazgeçmesi gerektiğini kaydetti. Yang Jiechi, Çin egemenliğini, güvenlik ve kalkınmasını korumak için gerekli tedbirleri alacaklarını da ifade etti.

Yang ayrıca ABD ile ticari ilişkiler, Taiwan ve Güney Çin Denizi gibi konularda Çin'in duruşunu yineledi.

Mike Pompeo, Çin'le işbirliği yapmak ve kazan-kazan ilişkisi gerçekleştirmek için çaba gösterdiklerini, Çin'le teması güçlendirerek, karşılaşılan sorunlara birlikte çözüm aramaya hazır olduklarını söyledi.

Pompeo, 'Tek Çin' politikasında ısrar ettiklerini, bölgesel ve küresel sorunlar üzerinde Çin'le temas ve eşgüdümü güçlendirmeye devam edeceklerini ifade etti.

İki taraf Kore Yarımadası'ndaki son gelişmeleri de ele aldı.