Yang ile Tillerson İkili İlişkileri ve Afganistan'ı Görüştü

Yang ile Tillerson İkili İlişkileri ve Afganistan'ı Görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasında dün yapılan telefon görüşmesinde, Çin-ABD ilişkileri ile Afganistan sorunu ele alındı.

Yang, Çin ve ABD'nin çeşitli alanları kapsayan iletişim ve işbirliğini sürdürmesinin, hem iki ülkenin hem de dünyanın çıkarlarıyla örtüştüğünü söyledi.

Tarafların, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump arasında varılan uzlaşılar doğrultusunda üst düzey temasları güçlendirmesi gerektiğini belirten Yang, Trump'ın bu yıl gerçekleştirmesi beklenen Çin ziyaretine en iyi şekilde hazırlanılmasının önemine vurgu yaptı.

"Karşılıklı saygı ve karşılıklı fayda" çağrısı yapan Yang, iki ülkenin işbirliğini genişletmesini, Çin-ABD ilişkilerindeki ivmenin korunması için uyuşmazlıkların uygun şekilde ele alınmasını umduğunu da dile getirdi.

Rex Tillerson, görüşmede, ABD tarafının iki devlet başkanının sağladığı önemli uzlaşıları hayata geçirmenin yanında, iletişim ve işbirliğini ilerletmek için Çin tarafıyla çalışmayı arzuladığını söyledi.

Başkan Trump'ın, Çin'e yapacağı önemli ziyareti sabırsızlıkla beklediğini dile getiren Tillerson, ziyaretin başarıyla tamamlanması yönündeki umudunu da ifade etti.

Yang ve Tillerson, Afganistan'daki son durumla ilgili de görüş alışverişinde bulundu.

Yang Jiechi, Çin'in Afganistan'da barış ve uzlaşma süreci ile siyasi diyaloğu tek çözüm yolu olarak gördüğünü belirtti.

Uluslararası toplumun Afganistan'a geniş ve kapsayıcı bir siyasi uzlaşmanın başarılması için destek vermesi gerektiğini söyleyen Yang, Afgan halkının, kendi ulusal koşullarına uyan bir kalkınma yolunu izlemesi, Afgan hükümetinin de aşırıcılık ve terörizmle mücadele gücünü artırması için desteklenmesi gerekliliğini vurguladı.

Yang, "Pakistan'ın Afganistan meselesindeki mühim rolüne yakın ilgi göstermeli, bu ülkenin egemenlik ve güvenlik kaygılarına saygı göstermeliyiz" dedi.

Yang Jiechi, Çin'in Afganistan meselesinde ABD ile yakın iletişim ve işbirliği hâlinde olmayı istediğini, ülkede ve tüm bölgede barış ve istikrarın sağlanması için ortak çaba sarf etmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.