Xinjiang'da Dış Ticaret Miktarı 5 Milyar 908 Milyon Dolar

Xinjiang'da Dış Ticaret Miktarı 5 Milyar 908 Milyon Dolar

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin dış ticaretinde bu yılın ilk dört ayında istikrarlı gelişme eğilimi korunurken, bölge genelinde ithalat ve ihracat toplamı 5 milyar 908 milyon ABD Dolarını buldu.

İhracat miktarı 4 milyar 778 milyon dolar, ithalat miktarıysa 1 milyar 130 milyon dolar olarak hesaplandı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Ticaret Müdürlüğü'nden dün edinilen bilgiye göre, bölgenin İpek Yolu Ekonomik Kuşağı güzergâhındaki ülkelere yönelik dış ticaret miktarı 4 milyar 818 milyon dolara ulaştı. Bunlar arasında Rusya, Özbekistan ve Afganistan gibi ülkelerle yapılan ticarette istikrarlı artış gözlendi.

Verilere göre, elektromekanikler, tarım ürünleri, kültür ürünleri, oyuncak, yüksek teknoloji içeren ürünlerin ihracatında nispeten artış korundu. Tarım ürünlerinin ihracatında geçen yıla göre yüzde 20, oyuncak ihracatında geçen yıla göre yüzde 91, yüksek teknoloji içeren ürünlerin ihracatında ise geçen yıla göre yüzde 75 oranında artış kaydedildi.

Xinjiang-Orta Asya yük tren seferleri günde 1 ila 2 kez, Xinjiang-Rusya yük tren seferleri ise haftada bir kez olarak sürdürülüyor.

Bu yıl Urumçi-İtalya demiryolu ve denizyolu hizmetlerini bir araya getiren taşımacılık seferleri başlatılırken, Xinjiang yeni sefer hatları ve modelleri açısından ülke genelinde bir ilk oluşturdu.

Öte yandan Almanya'nın Duisburg kentiyle Urumçi arasında tren seferleri de başlatıldı.