Xinjiang'da 15 Yıllık Eğitim Yaygınlaştırılacak

Xinjiang'da 15 Yıllık Eğitim Yaygınlaştırılacak

 

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki eğitim çalışmalarıyla ilgili olarak yakın tarihte yayımlanan 13. Beş Yıllık Plan'da 2020 yılına kadar bölge genelinde 15 yıllık eğitimin yaygınlaştırılacağı belirtildi.

Plana göre, bölgede eğitimde modernleşme çabaları ilerletilirken, Xinjiang'ın İpek Yolu Ekonomik Kuşağı üzerindeki bir bölgesel eğitim merkezi olarak inşası da güçlendirilecek.

Xinjiang'da 2020 yılına kadar 3 yıllık okul öncesi ücretsiz eğitim kapsamlı şekilde yaygınlaştırılırken, eğitim kurumlarının koşulları da standart hâle getirilecek.

Diğer yandan, 9 yıllık zorunlu eğitimde de yüzde 95'in üzerinde mezuniyet verilmesi, öğrencilerin eğitimlerini yarıda bırakmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bunun yanı sıra, ilgili planda, Xinjiang'da lise eğitiminin yaygınlaştırılarak, liseye giriş oranının yüzde 90'a ulaşması, modern mesleki eğitimlerin geliştirilmesi ve yüksek okullara giriş oranının yüzde 40'a çıkarılması da yer alıyor.

Xinjiang'da okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim aşamalarında iki dilli eğitimin yüzde 100 yaygınlaştırılması da önümüzdeki üç yıl için öngörülen hedefler arasında bulunuyor.