Xinjiang Kültür Heyeti İran'da

Xinjiang Kültür Heyeti İran'da

Xinjiang Kültür Heyeti, 14 Mayıs'ta Çin'in Tahran Büyükelçiliğinde düzenlenen basın toplantısında, Çin'deki din politikaları ile Xinjiang'ın ekonomik ve toplumsal kalkınma neticelerini tanıttı.

Heyet Başkanı ve Çin Denizaşırı Ülkelerle Dostluk Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Xu Guixiang, basın toplantısında, Çin'de öteden beri farklı etnik gruplara yönelik eşitlik ile din ve inanç özgürlüğü politikalarının izlendiğini kaydetti. Xinjiang'da etnik grup veya inanç farkı gözetilmeksizin tüm vatandaşların eşit siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel haklara sahip olduğunu ifade eden Xu, Çin'in hukuka bağlı bir devlet olduğunu ve her bireyin Anayasa ve ilgili hukuki düzenlemeler doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Xu Guixiang, Çin'in çok etnik gruplu bir ülke olduğunu ve Xinjiang'ın Çin'in parçalanamaz bir kısmını oluşturduğunu vurguladı. Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) liderliğinde Xinjiang'ın ekonomik kalkınma ve toplumsal refaha kavuştuğunu söyleyen Xu, İranlı dostlarını Xinjiang'ı ziyaret etmeye davet etti.

Xu Guixiang, dinde aşırıcılığa da darbe indirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.