“Xinjiang bölgesel iş birliğinde önemli görev üstleniyor”

“Xinjiang bölgesel iş birliğinde önemli görev üstleniyor”

 

Çin'in Xinjiang uzmanlarından oluşan bir heyet dün Türkiye'yi ziyaret ederek Ankara'da düzenlenen basın toplantısında Xinjiang hakkında bilgiler verdi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'ne bağlı Sınır Bölgeleri Enstitüsü Başkanı Xing Guangcheng, Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Çin ile dünya ülkeleri arasındaki iki taraflı iş birliği için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Xinjiang'ın eski İpek Yolu güzergahındaki önemli geçitlerden biri olduğunu belirten Xing Guangcheng, Xinjiang'ın aynı zamanda sekiz ülkeye komşu olduğunu ve Orta Asya, Güney Asya ve Ortadoğu ülkeleriyle sıkı ilişkiler kurduğunu belirtti.

Xing, Xinjiang'ın Kuşak ve Yol çerçevesindeki bölgesel iş birliği nde önemli görev ve sorumluluk üstlendiğine işaret etti.

Xing, Türk gazetecilere, Çin ile Türkiye arasındaki Kuşak ve Yol çerçevesindeki ekonomik ilişkilerin gelişimine, özellikle Xinjiang ile Türkiye dahil Orta ve Batı Asya ülke ve bölgeleri arasındaki iş birliği ne ilgi gösterme çağrısı yaptı.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden Uzman Profesör Ma Pinyan ise, Türkiye'yi ilgilendiren, Xinjiang'daki etnik ve dini sorunlar hakkında bilgi verdi.

Xinjiang'da dini özgürlüğün korunması için birçok çalışma yapıldığına işaret eden Ma, 2014 yılından itibaren Xinjiang'da aşırıcılığı yok etme çalışmalarını güçlendirmeye, ekonomik büyümeye yoğunlaşmaya, halkın yaşam koşullarını iyileştirmeye ve terörizme yönelik darbeyi güçlendirmeye başladıklarını vurguladı.

Ma, aşıcırılığı yok etmenin dünyanın karşı karşıya bulunduğu ciddi bir görev olduğunu ve bu konuda Türkiye dahil tercübeli ülkelerle uluslararası iş birliği ni güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.