Xi'nin Ziyaret Ettiği Sınır Köyünde Büyük Değişim

Xi'nin Ziyaret Ettiği Sınır Köyünde Büyük Değişim

 

 

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, 16 Temmuz 2015 tarihinde Jilin eyaletindeki Yanbian Kore Özerk İli'ne bağlı Guangdong köyünü ziyaret etmişti.

Ziyaret, köylülerin ömür boyu hafızalarında yer edecek güzel hatıralar yarattı ve köyde önemli bir gelişim sürecinin başlangıcı oldu. Köylüler iki sene içinde, Xi Jinping'in köyün gelişmesi için verdiği nasihatları hayata geçirerek, tüm olanakları kullanıp köydeki kalkınmayı bir hayli ilerletti.

"Kızıl güneş ışıkları, sınır bölgelerine serildi, dağlar yemyeşil, akarsular berrak. Changbai Dağları'nın eteklerinde meyve ağaçları uçsuz bucaksız, Hailan nehri kıyılarındaki çeltik tarlalarının güzel kokusu uzaklara yayılır…"

Bu sözler, 1960'lı yıllarda halk arasında dilden dile yayılan "Kızıl Güneş Sınır Bölgelerinde" adlı türkünün bir parçası. Beste, Yanbian Kore Özerk İli'nin güzelliğini tasvir ediyor. Genel Sekreter Xi Jinping, şarkının yaygın olduğu o yıllardan neredeyse 50 sene sonra Yanbian'a gelerek küçük sınır köyü Guangdong'u ziyaret etti. Dans ve şarkı ekibi karşılama sırasında, Xi Jinping'e bu şarkıyı söyledi.

Genel Sekreter Xi Jinping'in ziyaretinden bu yana 2 yıl geçti. Xi'nin desteği ve yoğun ilgisiyle Guangdong Köyü'nün görünümü baştan sona değişti ve büyük değişimler yaşandı.

Köyde, ziyaretçiler için bir hizmet merkezi kuruldu. Park ile köyün girişine büyük süslü bir kapı inşa edildi. Köyün karayolları genişletildi ve duvarları restore edildi.

Xi Jinping, 2 yıl önce Guangdong Köyü'nde köy sakinlerinden Song Mingyu'yu ve ailesini ziyaret etmişti. Song Mingyu ile eşi Li Longzhi, Xi ile sohbet etmişti.

Xi, bu ziyaret sırasında köyde tuvalet devriminin yapılması ve her ailenin sağlıklı bir tuvalet kullanması gerektiğini vurgulamıştı. Song Mingyu'nun evinde şu an 5 metrekarelik temiz bir tuvalet var ve banyoda termosifon bulunuyor. Guangdong Köyü'nün genelinde ise toplamda 370 tuvalet yenilendi. Böylece köylülerin yaşam şartlarında büyük iyileşme yaşandı. Guangdong Köyü'nün bağlı olduğu Helong Belediyesi Bayındırlık İdaresi Müdür Yardımcısı Gu Ting bu konuda şunları söyledi:

"Genel Sekreter Xi Jinping, ziyareti sırasında köyün eksikliklerini isabetli şekilde belirledi. Aslında köyde tuvalet sıkıntısı çekiliyordu. Özellikle yaz günlerde sinekler uçuşuyordu ve kötü kokular yayılıyordu. Karlı ve yağmurlu havalarda da yaşlılar tuvaletlerde güçlük çekiyordu. Bu durum bugün tamamen değişti ve tuvaletlerimiz hem temiz, hem de sağlıklı."

Xi Jinping'in yoğun ilgisi ve desteğiyle Guangdong Köyü'ndeki kalkınma hızlandı. Köydeki turizm de giderek gelişiyor.

Pansiyonların sayısında büyük artış görüldü. Turizm, bugün köyün temel gelir kaynaklarından biri konumunda.

Guangdong Köyü, yüzden fazla gezi acentasının programına dahil edildi. Köyde ağırlanan ziyaretçi sayısı 2015 yılında 150 bine çıktı.

Köydeki gelişim hızlanırken, köylülerin kalkınma bilinci de gelişti. Köyün Maxida markalı pirinci, Japonya ve Kore Cumhuriyeti'ne (Güney Kore) ihraç ediliyor.

Köy, 2016 yılında bin 500 ton pirinç sattı. Kilo fiyatı ise 6,4 yuandan 15 yuana yükseldi. Maxida pirinçlerini geliştiren Chunzhe Pirinç Şirketi'nin Genel Müdürü Jin Jun şöyle konuştu:

"Daha önce yıllık satış hacmimiz sadece 10 milyon yuandı. Ancak son birkaç yıl içinde bu sayı 30 milyon yuanın üstüne çıktı. Köylülerin aldığı ücret ise 4 bin yuandan 7 bin yuana yükseldi. "

Guangdong Köyü'nün yolları genişletildi ve böylece köylülerin yaşamları kolaylaştırıldı. Köylülerin gelirinde büyük artış görüldü. Ziyaretçiler ise Genel Sekreter Xi'nin ziyaret ettiği bu köye her gün akın ediyor. Yerel yönetim yetkililerinden Gai Jingbo bu konuda şunları kaydetti:

"Biz, Xi Jinping'in sözlerinin ruhunu her zaman yüreğimizde taşıyacağız. Xi'nin nasihatlarını hiç unutmayacağız, böylece köylerimizin daha güzel ve uyumlu olmasını sağlamak için tüm olanaklarımızı kullanacağız."