Xi'nin Özel Elçisi, Ruhani'nin Göreve Başlama Törenine Katıldı

Xi'nin Özel Elçisi, Ruhani'nin Göreve Başlama Törenine Katıldı

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'ın özel elçisi ve Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı He Lifeng, İran Cumhurbaşkanlık Sarayı'nda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle görüştü.

Cumhurbaşkanı Xi'nin Ruhani'ye ikinci dönem Cumhurbaşkanlığına görevlendirilmesi için gönderdiği kutlama mesajını aktaran He Lifeng, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in İran'la üst düzeyli teması koruyarak, Kuşak ve Yol çerçevesindeki somut iş birliğini derinleştireceğini kaydetti. He, Çin ve İran'ın iki tarafın çekirdek çıkarlarla ilgili sorunlar üzerinde karşılıklı desteğiyle uluslararası ve bölgesel koordinasyonu güçlendirmesinin, Çin-İran kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin içeriklerini zenginleştireceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi'ye göreve başlama törenine özel elçi göndermesinden dolayı teşekkür eden Ruhani, İran'ın iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük önem vererek, Çin'in Kuşak ve Yol inşasıyla kenetlenmeye hazır olduğunu ifade etti. Ruhani, iki ülkenin çeşitli alanlardaki somut iş birliğini hızlandırarak iş birliğinin kalitesi ve verimliliğini artırarak iki halka daha fazla iyilik yaratması gerektiğini sözlerine ekledi.

He Lifeng, 5 Ağustos'ta İran Meclisi'nde düzenlenen Ruhani'nin cumhurbaşkanlık görevine başlama törenine katıldı.