Xi'den Küresel Turizmin Gelişmesine Vurgu

Xi'den Küresel Turizmin Gelişmesine Vurgu

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu kentinde düzenlenen BM Dünya Turizm Örgütü'nün 22. Toplantısı'na bir tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping, turizmin çeşitli ülkeler ve kültürler arasındaki iletişim için önemli bir kanal olmanın yanında, ekonomiyi kalkındıran ve istihdamı artıran etkili bir yöntem, halkların yaşam seviyesini yükselten önemli bir sektör olduğunu kaydetti.

Çin'in turizmin gelişmesine büyük önem verdiğine dikkat çeken Xi Jinping, turizm sektörünün Çin ekonomisine ve istihdamına yaptığı katkının yüzde 10'un üzerine çıktığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, önümüzdeki beş yılda yaklaşık 700 milyon Çinli turistin yurt dışına seyahat etmesinin öngörüldüğünü, çeşitli ülkelerden turistleri de Çin'de ağırlamayı beklediklerini ifade etti.

Dünya Turizm Örgütü'nün küresel turizmin gelişimini ilerletmede ve turizm alanındaki uluslararası temas ve işbirliğini güçlendirmede olumlu bir rol oynadığını dile getiren Xi, toplantı vesilesiyle farklı ülkelerin küresel turizm çalışmalarında daha büyük ilerlemeler kaydedilmesi için ortaklaşa çaba harcamasını arzuladığını sözlerine ekledi.

Chengdu'da düzenlenen toplantıya Türkiye'yi temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş katılıyor.