Xi'den Almanya'ya Taziye Mesajı

Xi'den Almanya'ya Taziye Mesajı

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un hayatını kaybetmesi üzerine, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakanı Angela Merkel'e birer taziye mesajı gönderdi.

Xi Jinping mesajında, Kohl'un Almanya'nın yeniden birleşmesi ve Avrupa entegrasyonu için önemli katkılar sağladığına işaret ederek, bu katkıların dünya halkları tarafından unutulmayacağını belirtti. Kohl'un Çin-Almanya ilişkilerinin geliştirilmesinde olumlu katkı sağladığına dikkat çeken Xi, Kohl'un devlet bütünlüğü konusunda Çin'e destekler verdiğini, Çin halkının bu eski dostunu daima yüreğinde taşıyacağını kaydetti.

Çin'in Almanya ile dostluğuna büyük önem verdiğine işaret eden Xi Jinping, ikili ilişkilerin parlak geleceğini birlikte kucaklamaya hazır olduklarını belirtti.

Almanya'nın yeniden birleşmesinin mimarı Helmut Kohl 87 yaşında hayatını kaybetti.

Dün kendi evinde hayatını kaybeden Kohl, Ekim 1982 ile Ekim 1998 tarihleri arasında federal hükümetin başbakanlığını üstlendi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, açıklama yaparak, Kohl'un ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirtti. Guterres, Kohl'un Almanya'nın yeniden birleşmesi ve Avrupa'nın siyasi ve ekonomik bütünleşme sürecinde oynadığı önemli rolü takdirle değerlendirdiğini kaydetti.