Xi'den AGİT Forumu'na Kutlama Mesajı

Xi'den AGİT Forumu'na Kutlama Mesajı

 

Asya'da İş birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) hükümet dışı forumunun ikinci toplantısı 28 Haziran'da Beijing'de başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, toplantıya kutlama mesajı gönderdi.

Xi, toplantının bölgede barış, istikrar ve ortak refaha katkıda bulunacağına işaret etti.

"AGİT'in 25 Yılı: Asya'nın Güvenliği ve Kalkınması" konulu toplantı, Xi Jinping'in 2014 yılında AGİT Shanghai zirvesinde yaptığı öneriyle oluşturulmuştu. AGİT hükümet dışı forumu kapsamındaki ilk toplantı Mayıs 2015'te yapıldı.

Cumhurbaşkanı Xi, kutlama mesajında, bu yıl AGİT'in kuruluşunun 25. yıldönümünün kutlandığını belirterek, AGİT'in bölgede güvenlik ve gelişmeyi gözeten Asya ülkelerinin ortak beklentilerine hizmet ettiğini kaydetti.

Çin, Mayıs 2014'te AGİT Shanghai Zirvesi'nde başkanlığı üstlenmesinden bu yana, ortak, kapsamlı, iş birliğine dayalı ve sürdürülebilir Asya güvenlik düşüncesini yerine getirerek, bölgedeki yeni güvenlik ve iş birliği çerçevesinin oluşumunu hızlandırdı.

Foruma katılanlar, Asya'da ortak, kapsamlı, iş birliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenliğin keşfedilmesi, Kuşak ve Yol girişiminde fikir birliği gerçekleştirilmesi gibi konuları ele alacak.