Xi, Sırbistan Başbakanı ile Görüştü

Xi, Sırbistan Başbakanı ile Görüştü

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılmak için Beijing'e gelen Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic'le dün bir araya geldi.

Xi, önce Vucic'in kısa süre önce cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasını tebrik etti. Xi yaptığı konuşmada, Çin'in Sırbistan'la dostluğu pekiştirerek her alanı kapsayan işbirliğini derinleştirmeye, böylece iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın daha yüksek düzeyde seyretmesini sağlamaya ve iki halka daha fazla yarar getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Xi, Sırbistan'ın öncülüğünde Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ulaştırma Altyapı Tesisleri İşbirliği Merkezi'nin kurulmasını desteklediklerini ve Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinde Sırbistan'ın daha büyük rol oynamasını beklediklerini dile getirdi.

Xi, iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasına dair hükümetler arası anlayış muhtırasını hayata geçirerek, altyapı tesisleri inşası, enerji ve üretim kapasitesi gibi alanlardaki iş birliğini ilerletmeleri gerektiğini kaydetti.

Sırp Başbakan Aleksandar Vucic, Kuşak ve Yol inşasının ülkesini Çin'le sıkı sıkıya bağladığını, bu kapsamdaki iş birliği projelerinden olumlu sonuçlar elde edildiğini ifade etti.

Vucic, Tek Çin politikasında ısrar eden Sırbistan'ın Çin'le ekonomi, ticaret, madencilik, altyapı tesisleri, finans, havacılık ve turizm gibi alanlarda iş birliğini derinleştirmek istediğini söyledi.