Xi, SİÖ Zirvesi Kapsamında Basın Toplantısında Konuştu

Xi, SİÖ Zirvesi Kapsamında Basın Toplantısında Konuştu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Shaghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Qingdao Zirvesi'ne katılan liderler, küçük ve büyük çaplı görüşmelerin ardından imza törenine katıldı ve basının karşısına çıktı.

SİÖ'nin dönem başkanlığını yürüten ülkenin lideri olarak basın toplantısında konuşan Xi, ilk olarak zirvede geniş mutabakat sağlandığını belirtti.
Xi, SİÖ üye ülkeleri ile gözlemci ülkelerin liderleri ile birlikte ilgili uluslararası ve bölgesel örgütlerin başkanlarının toplantıda önemli uluslararası ve bölgesel konularda derinlemesine görüş alışverişinde bulunduğunu ve geniş mutabakata vardığını belirtti.
Toplantıda Hindistan ve Pakistan'ın örgüte katılmasından sonra örgütün kaydettiği yeni gelişmelerin onaylandığını dile getiren Xi, "SİÖ Qingdao Zirvesi Deklarasyonu" ile "SİÖ'ye Üye Ülkelerin Liderlerinin Ticaretin Kolaylaştırılmasına İlişkin Ortak Açıklaması" gibi belgeler yayınlandığını vurguladı.

Xi toplantıda ayrıca, "SİÖ Üye Ülkeler Uzun Vadeli İyi Komşuluk ve Dostluk Anlaşması"na ilişkin gelecek 5 yıl için uygulama programının onaylandığını da kaydetti.
Ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi vurgusu
Konuşmasında ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesinin istikrarlı gelişime zemin hazırladığını söyleyen Xi, çeşitli ülkeler arasındaki dayanışma ile koordinasyonun güçlendirilmesinin öneminin altını çizdi.

Xi, barışçıl işbirliği, eşitlik, dışa açılma, kapsayıcılık, ortak kazanç ve ortak paylaşıma dayalı ilişkilerin derinleştirilmesi durumunda kalıcı istikrar ve kalkınmanın gerçekleşebileceğini bildirdi.

Xi, "Toplantıya katılan taraflar, günümüz dünyasında herhangi bir ülkenin tek başına uluslararası ve bölgesel sorunları çözemeyeceği konusunda fikir birliği sağladı" ifadelerini kullandı.
Zirvede bölge güvenliğinin korunması vurgulandı

Çin Cumhurbaşkanı, SİÖ Qingdao Zirvesi'nde güvenliğin örgütün sürdürülebilir gelişiminin temel taşı olduğunun vurgulandığını kaydetti.
Tarafların ortak, kapsamlı, iş birliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik anlayışında ısrar edeceğine dikkat çeken Xi, terörizm, köktendincilik ve bölücülükle mücadeleyi amaçlayan "Shaghai Antlaşması" ve "Terörizmle Mücadele Antlaşması", "Kökten Dincilikle Mücadele Antlaşması" gibi işbirliği belgelerinin yerine getirilmesi konusunda mutabakat sağladığını dile getirdi.

Xi Jinping, "Terörle mücadeleyle ilgili istihbarat değişiminin güçlendirilmesi ile uyuşturucu kaçaklığı, sınır ötesi suçlar ve siber suçlarla mücadele iş birliğinin güçlendirilmesi konularında fikir birliğine varıldı." dedi.

"Her Türlü Ticari Korumacılığa Karşıyız"
Xi Jinping konuşmasında ticari korumacılığa da değindi.
Ekonominin küreselleşmesinin ve bölgesel bütünleşmenin doğal bir eğilim olduğunu söyleyen Xi Jinping, zirveye katılan tarafların, Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarının otoritesini ve geçerliliğini koruyacağını ifade etti.

Tarafların aynı zamanda çok taraflı ticari sistemi güçlendireceğini ifade eden Xi, her türlü ticari korumacılığa karşı çıkacaklarına işaret etti.
Xi, SİÖ'ye üye ülkelerin karşılıklı yarar ve ortak kazanç doğrultusunda, Kuşak ve Yol inşası konusundaki iş birliğini ve stratejik kenetlenmeyi yoğunlaştırarak, ekonomi, ticaret, yatırım, finans ve tarım gibi alanlardaki iş birliğini derinleştireceklerine vurgu yaptı.

Xi ayrıca, üye ülkelerin, yeni bölgesel kaynaşma ve gelişme yapısı oluşturarak, dünya ülkelerinin vatandaşlarına mutluluk getireceklerini ve dünya ekonomisinin büyümesine yeni bir itici güç katacaklarına dikkat çekti.

"SİÖ Halkları Arasında Dostluk Pekiştirilmeli"
Xi Jinping daha sonra, SİÖ Qingdao Zirvesi'nde medeniyetlerarası paylaşımın ve halklar arası dostluğun yoğunlaştırılması için görüş birliği oluştuğunu ekledi.
Xi, SİÖ Qingdao Zirvesi'ne katılan ülkelerin, medeniyet çeşitliğine saygı ve toplumsal görgü değerleri temelinde; kültür, eğitim, teknoloji, bilim, çevre, sağlık, turizm, gençlik, medya ve spor alanlarında çok taraflı ve ikili işbirliğinin pekiştirilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade etti. Xi, böylece medeniyetler arası paylaşımın ve halklar arası dostluğun yoğunlaştırılması için görüş birliği oluştuğuna işaret etti.

"SİÖ Küresel Temasları ve İş Birliğini Genişletecek"
Shanghai İşbirliği Örgütü'nün küresel temasları ve işbirliğini genişleteceğinin altını çizen Xi Jinping, SİÖ üye ülkelerin, örgütün gözlemci ülkeleri ve diyalog ortaklarıyla eşitlik ve karşılıklı kazanç temelinde işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Xi ayrıca, BM gibi bölgesel ve küresel örgütlerle diyalog ve teması pekiştirmenin yanı sıra, dünyada kalıcı barış ile ortak refah oluşturulması konusunda birlikte çaba harcanmasının önemine dikkat çekti.

"Yeni Dönem Başkanı Kırgızistan"
Xi Jinping ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Qingdao Zirvesi'nin ardından, Kırgızistan'ın SİÖ Dönem Başkanlığı'nı Çin'den devralacağını da açıkladı.
Çin Cumhurbaşkanı son olarak, tarafların Kırgızistan'ın dönem başkanlığına aktif destek sağlayacaklarını ve böylece gelecek yıl yapılacak zirvenin verimli geçmesini sağlayacaklarını sözlerine ekledi.