Xi, Moon Jae-İn'in Özel Elçisi İle Görüştü

Xi, Moon Jae-İn'in Özel Elçisi İle Görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'de Güney Kore (KC) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'in Özel Elçisi ve Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Chung Eui-yong'u kabul etti.

Xi Jinping görüşmede, Chung Eui-yong'un Kuzey Kore (KDHC) ve ABD ziyaretleri hakkında kendilerine bilgi vermek üzere, Moon Jae-in tarafından Çin'e gönderilmesini takdirle karşıladıklarını söyledi.

Çin'in, Kore Yarımadası'nın yakın komşusu olarak öteden beri yarımadadaki tarafların ilişkilerini iyileştirmesi ve uzlaşı ile işbirliğini hızlandırmasına destek verdiğini belirten Xi, ABD ve Kuzey Kore'nin diyalog başlatıp, kaygılarını istişare yoluyla gidermesini de desteklediklerini hatırlattı.

Xi, Çin'in daima Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, bölgede savaş başlamaması ve kaos yaşanmaması tutumlarını sergilediğini vurguladı.

Yarımada'da diyalog fırsatı oluştuğuna da dikkat çeken Xi, Güney Kore'nin bu yönde attığı adımları olumlu karşıladıklarını ve uluslararası toplumla birlikte yarımada sorununun siyasi çözüm sürecini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Xi, Güney Kore-Kuzey Kore liderleri görüşmesi ile Kuzey Kore-ABD diyaloğunun sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini beklediklerini dile getirerek, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması sürecinde ve karşılıklı ilişkilerin normalleşmesi konusunda öze ilişkin gelişmeler kaydedilmesini istediklerinin altını çizdi.

Xi, ilgili tarafların, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve yarımadada barış ile istikrarın sağlanması hedeflerine odaklanması durumunda, yarımada sorunun en nihayetinde çözüleceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Moon Jae-in selamlarını ileten Chung Eui-yong ise, Kore Yarımadası'nda olumlu değişiklikler yaşandığını ve Çin'in bu konuda önemli rol oynadığını ifade etti.

Çin'e içten teşekkür ettiklerini dile getiren Chung Eui-yong, Çin'in önemli rol oynamayı sürdürmesini beklediklerine ve Çin ile eşgüdümü yoğunlaştırarak, Kore nükleer sorununun barışçıl yollardan çözülmesini hızlandırmayı istediklerine işaret etti.

Chung Eui-yong ayrıca, bölgede barış, istikrar ve kalkınmayı gerçekleştirmek için çaba harcamaya hazır olduklarına dikkat çekti.