Xi: Latin Amerika Deniz İpek Yolu'nun doğal uzantısıdır

Xi: Latin Amerika Deniz İpek Yolu'nun doğal uzantısıdır

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Arjantinli mevkidaşı Mauricio Macri'yle dün başkent Beijing'de görüştü. İki taraf, karşılıklı yarara dayalı iş birliği ni tüm alanlarda genişletme ve ikili ilişkileri ilerletme konusunda mutabakat sağladı.

Xi, altyapı, enerji, tarım gibi alanlarda iş birliği ni geliştirme, hidroelektrik santral ve demiryolu gibi alanlardaki mevcut ortaklık projelerini sürdürme sözü verdi.

Arjantin'in Kuşak ve Yol girişimine desteği ve katılımından övgüyle söz eden Xi Jinping, "Latin Amerika, 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun doğal uzantısıdır" ifadesini kullandı.

Çin ile Arjantin arasında tarım, kültür, eğitim, enerji, finans, yatırım ve demiryolu gibi çeşitli alanlarda iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Liderler görüşmesinin ardından yayınlanan ortak bildiride, Arjantin'in altyapı imkânlarını geliştirmede finansal seçeneklerini artırmak için Asya Altyapı Yatırım Bankası üyelik sürecini tamamlamak arzusunda olduğu belirtildi.

Bu yıl Çin-Arjantin diplomatik ilişkilerinin 45. yılı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu vesileyle çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Xi ve Macri son bir yıllık süreçte üçüncü kez bir araya geldi. Liderler daha önce G20 ve Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında görüşmüşlerdi.