Xi Jiping ve Putin'den Ortak Üniversiteye Kutlama Mesajı

Xi Jiping ve Putin'den Ortak Üniversiteye Kutlama Mesajı

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Çin ve Rusya tarafından ortaklaşa kurulan ilk üniversite olan Shenzhen MSU-BIT Üniversitesi'nin açılış törenine ayrı ayrı kutlama mesajı gönderdiler.

Xi Jinping, mesajında, eğitimin hem bir ülkenin kalkınma sürecinde önemli bir itici güç, hem de diğer ülkelerin halklarıyla temasları geliştirmeyi sağlayan bir bağ olduğunu belirtti.

Çin ile Rusya arasındaki eğitim bağının son yıllarda kuvvetlendiğini ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin ilerletilmesinde aktif rol oynadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, MUS-BIT Üniversitesi'nin açılmasının, Putin ile varılan uzlaşıların bir parçası ve iki ülkenin kültürel iş birliğinden elde edilen önemli sonuçlardan biri olduğunu söyledi.

Xi Jinping, mesajında ayrıca söz konusu üniversitenin; çeşitli alanlardaki inşasının iyileştirilmesinin yanı sıra Çin-Rusya eğitim iş birliğinin derinleştirilmesi ve iki ülkenin halklarının dostluğuna katkıda bulunması yönündeki arzusunu ifade etti.

Putin, mesajında, eğitim iş birliğinin Rusya ve Çin'in stratejik ortaklık ilişkilerinin önemli bir parçası olduğunu kaydetti.

Putin, Shenzhen MSU-BIT Üniversitesi'nin kurulmasının iki ülkenin halklarının dostluğu ile karşılıklı anlayışını daha da ilerleteceğini ve bu üniversiteden mezun olan öğrencilerin Çin, Rusya ve dünyada olumlu karşılanacağını belirtti.