Xi Jinping'den Nepalli Mevkidaşına Kutlama Mesajı

Xi Jinping'den Nepalli Mevkidaşına Kutlama Mesajı

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Nepalli mevkidaşı Bidhya Devi Bhandari'ye Nepal Ulusal Günü nedeniyle bir tebrik mesajı gönderdi.

Xi, mesajında Çin ile Nepal'in yakın komşular olarak geçmişten gelen bir dostluğa sahip olduklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Xi, Nepal'in ulusal güvenliğini koruma ve ekonomik gelişmesini ilerletme çabalarını desteklediklerini de belirtti.

 Nepal'in son iki yılda kaydettiği hızlı ekonomik kalkınma ve siyasi gündeminde sağladığı pürüzsüz ilerlemeler nedeniyle Bhandari'yi tebrik eden Xi Jinping, Nepal ile ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini ve iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliğine dayalı ortaklığı ileriye taşımak için birlikte çalışmayı arzuladıklarını söyledi.

Diğer yandan, Çin Başbakanı Li Keqiang da Nepal Başbakanı Sher Bahadur Deuba'ya bir mesaj göndererek ülkenin ulusal gününü kutladı.

Mesajında, Çin ile Nepal'in dost ve ortaklar olduğuna işaret eden Li Keqiang, Nepal'in son iki yılda kaydettiği büyüme ve yeni anayasasının yürürlüğe girmesi nedeniyle memnun olduklarını belirtti.

Başbakan Li, Nepal ile Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde çeşitli alanlardaki işbirliğini derinleştirmek suretiyle ikili ilişkilerin seviyesini yükseltmeyi dilediklerini ifade etti.