Xi Jinping Tatbikat Alanında Askeri Geçidi İzledi

Xi Jinping Tatbikat Alanında Askeri Geçidi İzledi

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 30 Temmuz günü yapılan askeri geçit töreninde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun dünyanın önde gelen ordularından biri olmasını istediğini belirtti.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun kuruluşunun 90. yıldönümünün kutlandığı geçit töreninde, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ilk kez tatbikat alanında denetleme yaptı. Çin ordusunda kapsamlı askeri reformun uygulanmaya başlamasının ardından İç Moğolistan Zhurihe askeri eğitim kampında düzenlenen ilk geçit törenine, 12 bin asker katıldı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı olan Xi Jinping, öncelikle ulusal marş eşliğinde üstü açık arabayla birlikleri teftiş etti. Ardından kara muharebesi, bilişim operasyonu, özel harekât, hava savunma, deniz ile hava muharebe, lojistik destek, terörle mücadele ve stratejik saldırı olmak üzere 9 kıtayı denetledi.

Xi Jinping, törende yaptığı konuşmada, Çin milletinin ulu rönesansı hedefine en yakın noktada bulunulduğunu ve ülkenin güçlü bir halk ordusuna en çok ihtiyaç duyulan zamanda olduğunu ifade etti. Xi, ülkesinin tüm askeri birliklerine, ÇKP'nin çizdiği Çin'e özgü güçlü ordu kurma yolunda kararlılıkla ilerleme çağrısında bulunarak, yeni dönemde Halk Kurtuluş Ordusu'nu dünyanın önde gelen ordularından biri haline getirme hedefine ulaşmak için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Askeri tatbikat alanında geçit töreni yapılması Çin ordusunun muharebeye hazır olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Geçit töreninde gösterilen 600'den fazla mühimmatın yarısının ilk kez kamu ile buluştuğuna da dikkat çekildi.