Xi Jinping, Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile Görüştü

Xi Jinping, Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile Görüştü

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile görüştü.

Çin ve Kamboçya ilişkilerinin sağlıklı gelişimine devam ettiğine işaret eden Xi, Çin'in Kamboçya'yla birlikte kapsamlı stratejik iş birliğini derinleştirerek iki halka daha fazla fayda getirip bölgedeki barış ve refaha daha büyük katkı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Önümüzdeki yıl iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 60. yıldönümünün kutlanacağına değinen Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın bu fırsatı değerlendirerek aralarındaki somut iş birliğini derinleştirmesi arzunu dile getirdi.

Xi ayrıca, Kuşak ve Yol inşasıyla ilgili iş birliği planlamasının yerine getirilmesiyle iki ülkenin endüstriyel kapasite ve yatırım gibi başlıca iş birliği projelerini hayata geçirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin'in uzun süredir verdiği desteğe teşekkür eden Hun Sen, Çin'le birlikte dostluğu sağlamlaştırarak, Çin- Kamboçya kapsamlı stratejik iş birliği ortaklık ilişkilerini geliştireceğini ifade etti.

İki tarafın her zaman olduğu gibi birbirini anlayışla karşılaması gerektiğini vurgulayan Hun Sen, Çin ve Kamboçya'nın ekonomi, ticaret, kalkınma, yoksullukla mücadele ve sınır ötesi suçlar gibi alanlardaki somut iş birliğini geliştirerek, uluslararası ve bölgesel işlerdeki temas ve eşgüdümü yoğunlaştırması gerektiğini kaydetti.