Xi Jinping ile Eşref Gani Bir Araya Geldi

Xi Jinping ile Eşref Gani Bir Araya Geldi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Qingdao kentinde Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile bir araya geldi.

Xi görüşmede, Çin ve Afganistan'ın geleneksel dostluk ve komşuluk ilişkileri bulunduğuna işaret ederek, iki ülkenin birbirine öteden beri destek verdiğini ifade etti.

Xi, iki tarafın, üst düzey temasları koruyarak, hükümet birimleri, yasama organları, siyasi partiler ve ordu arasındaki iletişimi yoğunlaştırmasının yanı sıra, yerel iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Afganistan'ın ekonomik ve toplumsal gelişimine yardım sağlamaya devam edeceklerini dile getiren Xi, Afganistan'ın ayrıca Kuşak ve Yol inisiyatifine katılmasını desteklediklerini vurguladı.

Xi, terörle mücadele ve güvenlik iş birliğinin güçlendirilmesi, ekonomik ve ticari işbirliğinin derinleştirilmesi, kültürel iletişimin hızlandırılması ve iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayış ile dostluğun pekiştirilmesinin öneminin altını çizdi.

Xi ayrıca, Afganistan'da kalıcı huzurun anahtarının, "Afganlar tarafından yönlendirilen ve Afgan halkının sahip olduğu bir siyasi uzlaşım süreci" olduğuna işaret etti.

Gani'nin bu yılın başında Taliban'a sunduğu barış çağrısını ve kısa bir süre önce açıklanan geçici ateşkes kararını takdirle karşıladıklarına dikkat çeken Xi, Afganistan sorununun siyasi diyalog yoluyla çözümünü desteklediklerini de kaydetti.

"Shanghai İşbirliği Örgütü Qingdao Zirvesi"nin başarıyla düzenlenmesinden dolayı Çin'i tebrik eden Gani ise, zirvede örgütün gelişimi için faydalı planlar hazırlandığını dile getirdi.

Çin'in sosyo-ekonomik gelişiminde kazanılan başarıları memnuniyetle takip ettiklerini belirten Gani, ülkesine uzun süredir verilen yardım ve desteklerden dolayı da Çin'e teşekkür etti.

Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifine ve bölgesel iş birliğini güçlendirme görüşüne destek verdiklerine vurgu yapan Gani, Çin'le her alanda iş birliğini derinleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.