Xi Jinping, Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve ile Görüştü

Xi Jinping, Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve ile Görüştü

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve ile görüştü.

Xi Jinping, sağlık ve istikrarlı Çin-Fransa ilişkilerinin iki ülkenin ve iki halkın temek çıkarlarına uyurken küresel barış ve kalkınmanın ihtiyacını karşıladığını kaydetti. İki tarafın önemli projelerin hayata geçirilmesi için çaba göstermesi gerektiğini hatırlayan Xi Jinping, 2025 Çin Yapımı planı ile Fransa'nın "Gelecek Sanayi Planı"nın kenetlenmesi konusunu bahsetti. Cumhurbaşkanı Xi, iki işletmelerin "Bir Kuşak-Bir Yol" çerçevesinde işbirliği yapmayı teşvik ettiğini söyledi.

Xi Jinping ayrıca, Fransa ve Çin'in uluslararası meselelerdeki işbirliği derinleştirerek uluslararası ve bölgesel kritik sorunların çözülmesinde olumlu rol oynaması gerektiğini ifade etti. Xi, iki ülkenin daha açık, kapsayıcı, dengeli ve yararlı bir küresel ekonominin kurulması için korumacılığın her çeşidinin karşısına çıkması gerektiğini belirtti.

Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve ise, mevcut karmaşık ve hassas uluslararası ve Avrupa gelişmelerinde Çin'in önemli rol oynadığını söyledi. Çin'in Paris İklim Konferası'nda yaptığı katkılar için teşekkürlerini sunan Bernard Cazeneuve, Çin ile ticaret, bilim araştırması, nükleer enerji, uzaycılık, otomobil üretimi gibi alanlardaki işbirliği pekiştirmeyi istediklerini söyledi.

Diğer yandan, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang da Fransa Başbakanı Cazeneuve ile bir görüşme yaptı.