Xi Jinping, ÇUHM Başkan Yardımcısı ile Görüştü

Xi Jinping, ÇUHM Başkan Yardımcısı ile Görüştü

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Hong Kong'da Çin Ulusal Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Tung Chee-hwa ile bir araya geldi.

Xi, Tung Chee-hwa'nın Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin ilk amiri ve bölgede "bir ülke, iki sistem" politikasının ilk uygulayıcısı olarak birçok yaratıcı işler yaptığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Xi, ÇUHM Başkan Yardımcılığı'na getirildikten sonra Tung'un kendisini ülkesinin ve Hong Kong bölgesinin gelişmesine adadığını hatırlatarak, Tung'dan bu alanda aktif rol oynamasını beklediğini ifade etti.

Xi'nin kendisine gösterdiği ilgi ve teşvikten dolayı teşekkür eden Tung, "bir ülke, iki sistem" doğrultusunda ilerleyip Hong Kong'un refahı ve istikrarını koruma konusunda kendine güveninin tam olduğunu vurgulayarak, ülkeye ve bölgeye katkılarda bulunmaya devam edeceğini dile getirdi.

Xi Jinping, aynı gün Hong Kong'un anavatana dönmesinin 20. yıldönümünü kutlama toplantısına katılmak üzere Hong Kong'da bulunan Makao Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Fernando Chui Sai On ile de görüştü.