Xi Jinping: BRICS ortak çıkar ve kader birliğidir

Xi Jinping: BRICS ortak çıkar ve kader birliğidir

 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iş birliği ve ortak kazanca dayalı BRICS ruhunun yaygınlaştırılarak, çok taraflılık ile uluslararası ilişkilerin temel ilkelerinde ısrar edilmesinin önemini vurguladı.

Xi Jinping, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Beijing'e gelen Rusya, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

Xi görüşmede öncelikle, Çin'in dönem başkanlığını yürüttüğü süreçte verdikleri desteklerden dolayı üye ülkelere teşekkür etti.

BRICS ülkelerinin ortak görevlerinin bulunduğunu belirten Xi, üye ülkelerin kendi ülkelerindeki istikrarı koruyarak, uygun bir uluslararası ortam yaratmaları ve uluslararası düzenin daha adil bir doğrultuda ilerlemesini hızlandırmaları gerektiğine işaret etti.

Xi, yaratıcılık niteliğini taşıyan BRICS iş birliği mekanizmasının, siyasi ve askeri blokları aşarak 'bloksuz yeni ortaklık ilişkileri'ni oluşturduğunu; ayrıca idolojiye dayalı düşünme modelini de aşarak karşılıklı saygı ile beraber ilerlemeye dayalı yeni bir yol yarattığını; aynı zamanda kazanç-kayıp şeklindeki eski düşünceleri bir kenara bırakarak, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç gibi yeni fikirleri hayata geçirdiğini ifade etti.

Xi, beş üye ülkenin taleplerine ve tarihi eğilime uyan BRICS iş birliği mekanizmasının bir "ortak çıkar ve kader birliği" olduğunu vurguladı.

Toplantıya katılan Rusya, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan dışişleri bakanları, BRICS'in yeni yükselen ve geniş potansiyele sahip bir mekanizma olduğunu belirttiler.

Yeni durumlarda BRICS ülkelerinin sıkı iş birliği ve eşgüdümde bulunarak, çeşitli küresel tehditleri beraber göğüslemesi gerektiğine işaret eden dışişleri bakanları, dönem başkanlığını yürüten Çin'in önderliğinde, BRICS ülkelerinin konumunun ve uluslararası etkisinin daha da güçleneceğine inandıklarını ifade etti.