Xi, İngiltere Başbakanı May ile Telefonda Görüştü

Xi, İngiltere Başbakanı May ile Telefonda Görüştü

 

Cumhurbaşkanı Xi Jinping İngiltere Başbakanı Theresa May'le telefon görüşmesi yaptı.

Xi telefon görüşmesinde G20 Hamburg Zirvesi sırasında Çin ile İngiltere arasındaki ilişkilerin 21. yüzyıla dönük kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi düzeyine çıkarılmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Xi, iki ülke arasında diplomatik ilişki tesis edilmesinin 45. yıldönümü vesilesiyle her alanda iş birliğinin güçlendirilmesi, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde iki ülkenin gelişme planlarının kenetlenmesi, dünya barışı ve gelişmesinde eşgüdümün artırılması çağrısında bulundu.

Theresa May, Çin'le birlikte üst düzey temasları artırarak ekonomi, güvenlik ve kültür gibi alanlarında iş birliğini derinlemesine geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.

İki lider Kore Yarımadası'ndaki gelişmeleri de ele aldı.

Xi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olarak Çin ve İngiltere'nin bölge ve dünya barışını koruma sorumluluğu ve yükümlülüğü bulunduğunu söyleyerek, diyalogun yeniden başlatılması için İngiltere'nin yapıcı rol oynamasını arzuladığını dile getirdi.

May, nükleer sorunun barışçı şekilde çözülmesi için çaba harcadıklarını ve Çin'in çabalarını takdirle karşıladıklarını kaydetti.